Sáblíková spadla a pořezala se bruslí, české rychlobruslařky vynechají evropský šampionát

Nepříjemné okolnosti provázejí letošní zimu Martiny Sáblíkové. Nejprve nejasnosti okolo finančních operací trenéra Nováka, jejichž vinou se nepostavila na start světového poháru v Americe a teď nehoda, po níž vynechá blížící se mistrovství Evropy v nizozemském Heerenveenu (od 7. do 9. ledna).

 

Jedna z největších českých olympijských nadějí se během soustředění v Itálii zranila na tréninku, když se po pádu a nárazu do mantinelu pořezala bruslí na levém stehně. Jelikož její tým už delší dobu zvažoval, jestli cestovat do Heerenveenu, anebo trénovat před olympiádou, rozhodlo se, že se za těchto okolností šampionátu nezúčastní ani Nikola Zdráhalová.

Co se tedy vlastně přihodilo? „Na ledě v Collalbu jsem jela třístovku a měla jsem kolizi. V zatáčce mi to podjelo, dostala jsem se z vnitřní malé dráhy do velké, kde jsem následně upadla a nestihla jsem se přetočit. Narazila jsem nohama do mantinelu, kde se mi pravá noha bohužel zasekla do látky, kterou je mantinel potažený. Druhou nohu jsem si přisedla a pořezala jsem se na vnitřní straně stehna,“ popisuje karambol.

Když se chtěla zvednout, zjistila, že se řízla. „Následně jsem byla převezena do nemocnice, kde mi to večer zašili, mám osm stehů. Zůstala jsem do druhého dne, ale měla jsem štěstí v neštěstí, neporanila jsem si žádnou šlachu, žádný sval, je to jen kožní a podkožní záležitost, naštěstí to nebude tak hrozné,“ oddechla si.

Svůj stav okamžitě konzultovala na dálku se svými českými doktory Jaroslavem Pilným a Jiřím Dostalem. „Ptala jsem se, co budeme dělat, jestli mě mají převézt do Česka, nebo ne. Samozřejmě cesta by byla náročná, a tak když mě pustili z nemocnice, Jirka Dostal mě doporučil k doktorovi na kliniku v Rakousku. Je to Čech z Liberce, podíval se na to a řekl mi, že je to opravdu jen povrchové, že si musím dávat pozor na stehy, aby se mi nerozjely. Bude to pro mě teď trochu náročnější v tom, že než se vstřebá hematom, který se mi udělal na stehně, ozývá se mi tříslo, různé úpony, protože ten pád byl těžký. S doktory konzultujme, jak to bude vypadat, co dál, protože je hrozně důležité, abych něco mohla dělat a zároveň, aby se nestalo něco, co by pak ovlivnilo zahojení rány,“ popisuje elitní česká rychlobruslařka aktuální situaci.

Mistrovství Evropy oželí s lehkým srdcem. „Zranění rozhodlo za mě, zůstávám v Itálii a podle možností se budu připravovat na únor.“ Stav se zlepšuje každým dnem. „To je strašně důležité a pozitivní, i když sednout si pořád ještě nemůžu. Můžu jít do určité bolesti, ale musím si na určité věci dávat pozor. Myslím si, že za pár dní by to mohlo být v pořádku a budu se moct tréninku věnovat naplno,“ věří s nadějí.

Vždyť olympiáda v Pekingu začíná už za 32 dní. „Není to příjemné. Když jsem spadla, tak první, co mi proběhlo hlavou, když jsem zjistila, že jsem se řízla, bylo, že je to v háji, že se mi něco stalo. Každý trénink, zvlášť před olympiádou, je placený zlatem, protože každý sportovec se chce co nejlépe připravit. A ty poslední dny jsou i psychicky náročné kvůli tomu, že se ta olympiáda blíží. Doufám, že se během pár dnů budu schopná vrátit na brusle a v rámci možností se připravit, jak nejlépe budu moct,“ dodává.

Foto: Pavel Lebeda