Sáblíková zbrojí do Hostýnských hor, na nejdelší tuzemský maraton na horském kole

Sáblíková zbrojí do Hostýnských hor, na nejdelší tuzemský maraton na horském kole

I věhlasný biker, olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý zbystřil. “Budu se muset pořádně připravit, aby mě náhodou neporazila,” prohlásil před víkendovým Drásalem, nejdelším bike maratonem seriálu Kolo pro život. Na start se totiž postaví i rychlobruslařská královna Martina Sáblíková, která od blamáže s její účastí v silniční cyklistické časovce na olympiádě v Riu 2016 na kole nezávodila… A teď bere s sebou i parťačku Nikolu Zdráhalovou.

Těšíte se zase na závodní číslo na kole?

Naposledy jsem ho měla někdy před olympiádou v Riu, takže už je to pár let. Neberu to ale úplně jako závod, chci hlavně dojet. Přeci jen mě čeká 117 kilometrů, převýšení téměř čtyři tisíce metrů. Abych pravdu řekla, tak takovou vzdálenost jsem na biku nikdy nejela, z Livigna mám nastoupáno 3700 metrů asi pět let zpátky, takže Drásal bude asi docela drsný. Na druhou stranu se hrozně moc těším. Seriál Kolo pro život sleduji, už několikrát jsem se chtěla závodů zúčastnit, ale bohužel se nám to vždycky krylo s nějakým soustředěním. Ty se nám navíc různě posouvaly, takže to bylo složité. Teď to konečně vyšlo, protože jsem zjistila, že se Drásal jede den před začátkem našeho soustředění na Slovensku, takže to mám po cestě. Konečně si Kolo pro život vyzkouším. Ale zároveň vím, že Drásal je jeden z nejtěžších závodů, trať má velmi těžký profil, takže jsem hodně zvědavá, jak to bude vypadat.

 S jakou taktikou na Drásala nastoupíte?

Nesmím to úplně přepálit, přeci jen budu na trati tak šest, sedm hodin, což je úplně něco jiného, než jet etapák na silnici, který máte za tři hodiny za sebou, stačí vám na něj dva bidony, gel a tyčinka. Tohle bude o něčem jiném. I proto už jsem se dívala na profil trati, hned po startu je tam docela velký kopec, takže to od začátku bude těžké. Koukala jsem se i na občerstvovací stanice, kde přesně jsou, abych si rozvrhla, co si kde dám, ať pak neztrácím čas. Na startu bude i Jarda Kulhavý, ráda bych ho pozdravila, ale s jeho výkonností ho asi uvidím jen na tom startu. Pak možná ještě v cíli, pokud už teda nebude doma, až dojedu.  

Společně s vámi pojede Drásala i reprezentační kolegyně Nikola Zdráhalová a další členové rychlobruslařského týmu. Plánujete se na trati držet pohromadě?

Plán je takový, že bychom chtěli jet minimálně půlku spolu, pak se uvidí, kdo na tom jak bude. Pokud někdo tak dobře, že by ho ostatní brzdili, tak nemá cenu čekat. Kdo bude chtít, může odjet. Základ je ale nepřepísknout začátek. Na bruslích jede člověk maximálně sedm minut, tam není čas se nějak šetřit, to jedete na úplný doraz. Ale tohle bude jiné. Musím nejdřív zjistit, co mi dělají nohy. Závod na horském kole jsem jela tak před deseti lety a chci z toho mít dobrý pocit. Ne, že se půlkou protrápím. Chtěla bych se na Kolo pro život vrátit i v budoucnosti, tak si to nechci znepříjemnit. Proto chci nastavit rozumné tempo, abych věděla, že až přijedu do cíle, tak se budu moct smát. Ne skučet, že mě všechno bolí.

Kolik jste toho letos zvládla natrénovat na kole?

Na horáku teď jezdím často. S Petrem (Novákem) jsme se bavili o tom, že když jsme se s Niky a ostatními rozhodli Drásala jet, že bychom toho na kole měli natrénovat víc. Nejde přijít na start z posilovny a kolečkových bruslí. Normálně máme kolo v tréninku tak třikrát týdně, teď každý den. Kombinujeme to s tréninkem, který budeme potřebovat v zimě na brusle. Denně teď trávím tak čtyři hodiny na kole, tak by to snad neměl být problém. I když Drásal bude ještě delší.

Jak se zahojila vaše noha, kterou jste měla na jaře zlomenou?

Musím to zaklepat, ale o noze teď prakticky nevím, že byla vůbec zlomená. Můžu se rozběhnout, můžu skákat, můžu udělat v podstatě cokoliv a nijak mě to nelimituje. Pro kolo to platí úplně maximálně už od začátku: ještě když jsem měla nohu v sádře, tak jsem točila klikami v pantoflích pro dobrý pocit. Hned jak mi doktor sádru sundal, kolo byla první činnost, při které mě noha vůbec nelimitovala.