Šinágl si na Běchovicích vyběhl čtvrtou letošní mistrovskou medaili. Stříbro!

blank

Šinágl si na Běchovicích vyběhl čtvrtou letošní mistrovskou medaili. Stříbro!

Náš běžec Viktor Šinágl pokračoval i na trati z Běchovic do Prahy ve sběru letošních mistrovských medailí. Svěřenec trenéra Jana Kervitzera bere v silničním běhu stříbro proti bronzu v minulém roce. Stejně jako loni dlouho vedl, ještě po výběhu do Hrdlořezského kopce…

 

Jak se běželo?

Bohužel už ta sezona je dlouhá, odpovídá tomu i čas, běžel jsem o dvacet vteřin hůř než loni. Na víc asi moc nebylo. Martin Zajíc vyladil formu perfektně.

Až po seběh pod vrch Tábor jsi vedl a táhnul vedoucí šestičlennou skupinu. Byla to víc forma, nebo taktika?

Obvykle takhle běhám. Dnes jsem se sice necítil nejlíp měl jsem těžší nohy, chyběl drajv. Ale líp se mi takhle vepředu kontroluje závod. Když běžím za někým a nemůžu, spíš mě to nutí skupinu pustit. Vepředu pořád závodím. Jakmile mě někdo předběhnu, pak je problém.

blank

Do kopce ses ještě vrátil na špici, ale v té nejobtížnější části, stále ještě do mírného kopce ke Chmelnici už jsi Zajícův nástup nezachytil, podobně jako loni, kdy vyrazil Zemaník.

Je to tak. Do kopce jsem naběhnul první, trochu jsem zrychlil a snažil se Martina (Zajíce) urvat, ale cítil jsem, jak mi docházejí síly a vyšťavil jsem se. Martin zaútočil v momentě, kdy jsem měl krizovku a já jsem nedokázal zareagovat.

Překvapil tě?

Nečekal jsem to, že poběžíme ve dvou až na vrchol kopce. Ale musím přiznat, že těsně před závodem jsem věřil Zajícovi a Marčíkovi, i když tomu ještě asi o trochu víc.

Chyběl vám obhájce titulu vítkovický Zemaník?

Jak ho znám, když není úplně zdravý nebo v top formě, tak na závod nejde. Letos snad neabsolvoval žádné mistrovství.

blank

Zato ty jsi pravidelně sbíral medaile…

Musím říct, že jsem si zlepšil letos sice jen jediný osobák na trojku, přestože jsem chtěl posunout patnáctku i pětku. Na druhou stranu medailově to vyšlo bohatě. Zlatý double na dráze, na patnáctce, kde je velmi solidní konkurence, i na pětce, to nevím, jestli se mi ještě někdy povede, k tomu stříbro na půlmaratonu a na desítce na silnici.

Zůstáváš ale prioritně na dráze, nemíříš víc na silnici?

Držím se kratších tratí, míle mi sedí. Trojka se mi taky běhala dobře a doufám, že se to přehoupne i na pětku. Na ty dlouhé tratě asi nemám hlavu. Tam je potřeba se dostat na určitou hranu bolesti a tam to držet. Což se mi pak přestává chtít. Jsem mílař, ale chodím běhat i další závody. I když se mi ostatní kluci z kratších tratí diví, až smějou. Ale proč ne, i ten půlmaraton jsem šel v rámci delšího tempového tréninku. Nepřijde mi, že by mi to shazovalo formu. Naopak.

Trénuješ převážně na dráze?

Primárně dráhu. Ale desítku na dráze už se snažím nechodit a spíš vyrazím na závod na silnici, to je nejlepší trénink.

Na Olympu ve Stromovce máš výborné tréninkové zázemí.

Zázemí Olympu je skvělé, výborná regenerace i fyzioterapeuti. Na mistrovství republiky se mi daří, ale na evropskou úroveň to ještě není, i když už se snad blížím. Moje smluvní podmínky jsou tak asi adekvátní výkonům, na uživení to není. Studuju ČVUT strojní fakultu posledním rokem, k tomu běhám. Běhat se dá i při práci, když nejsi línej a najdeš si čas.

Reportáž a výsledky z letošních Běchovic najdete zde.

blankV červnu na mistrovské dráze… v opačném pořadí než v září na silnici.