Sjezdařky na mistrovství světa sledoval i Federer

Sjezdařky na mistrovství světa sledoval i Federer

Světový šampionát v alpském lyžování pokračoval ve Svatém Mořici i za přítomnosti žijící tenisové legendy a supersympaťáka Rogera Federera. Ten fandil i “naší” Kateřině Pauláthové, která dojela 35. Martina Dubovská zahájí svůj program v týnovém závodě v úterý. A nejsledovanější postava Šárka Strachová nastoupí do slalomu v sobotu.

Roger Federer na tribuně s Lindsey Vonn (vlevo).

 

Pauláthová má za sebou premiéru ve sjezdu, ve svém devátém závodě na čtvrtém mistrovství světa. „Sbírám zkušenosti, lepším se, ale nemůžu ve sjezdu hned očekávat nějaký geniální výsledek,“ zhodnotila svoji jízdu na sjezdovce Engiadina ve Svatém Mořici. Na trať vyrazila s číslem 34 už ve druhé hodině závodu. Na svah zářilo slunce, ale v horní části se v tu chvíli objevil tradiční mrak Maloja Schlange.

Ten později zkrátil už ze soboty odložený mužský sjezd. „První dvě brány byla mlha, ale pak na dlouhé rovině nebylo slunce, udělala se difuzka, nevidíš pod nohy. Pak se rozsvítilo a už to bylo v pohodě. Ale já jsem moc točila, nebrzdila, jela čistě, ale netlačila a nervala to,“ hodnotila výkon. V dolní části jednou chybovala a projela ji pomaleji oproti měřeným tréninkům.

V cíli hlasitě aplaudovala zlaté Ilce Štuhec, která dokázala pro Slovinsko jako teprve druhou zemi v historii šampionátů obhájit titul ve sjezdu (minule ho vyhrála Tina Maze). „Jezdí skvěle a je to bezvadná holka,“ říkala česká lyžařka.

Druhá skončila rakouská sjezdařka Stephanie Venier a bronz bere po zranění americká kráska Lindsey Vonn, ve 32 letech a 117 dnech života jako nejstarší ženská medailistka v dějinách mistrovství. Přitom stále nemůže pevně sevřít hůlku v nedávno zlomené ruce.

 

 

Atmosféra v neděli byla báječná, domácí se radovali až v mužském sjezdu,

 

Šampionát pokračuje, Pauláthové elitní obří slalom přijde až ve čtvrtek, slalom pak v sobotu. Zdravotní komplikace už ji naštěstí nelimitují. „Zranění léčíme tady každé ráno a každý večer laserem, jsem zatejpovaná, bolí mě i meniskus. Už to ale při jízdě necítím, jen když brzdím. Trať tu byla super. Našly se i plotny, ale všechno perfektně připravené.“

Do úterní týmové soutěže půjde jako náhradnice s Martinou Dubovskou a Ester Ledeckou. „Dnes do večera bych se měla dozvědět přesná kritéria startu do obřího slalomu. Má tam jet padesát závodnic, dalších 25 si musí vybojovat místo v pondělní kvalifikaci na jiné sjezdovce. Kopec jako Stoh, nechci tam nechat život, ale nikdy nevíš, co se stane, abys neztratil závod. Věřím, že tam nebudu muset.“

Poté, co se letos v Tignes pustila do sběru sjezdařských FIS bodů, se nabízí otázka: Bude se do budoucna víc věnovat (i) sjezdovým disciplínám? „Nevím, nevím, potřebuješ na to peníze a lidi kolem sebe.“ Tady ji pomáhá Ondřej Trčka z týmu Kláry Křížové, která zde chybí.