Slovák Vaculík slavil hattrick, Češi bez semifinále

Nádherný závod prožili účastníci Grand Prix České republiky na pražském plochodrážním stadiónu Markéta, který je součástí Olymp CS MV. Z Břevnova veze vítězství potřetí v řadě – k radosti mnoha slovenských fanoušků – jejich krajan Martin Vaculík, v čele pořadí MS zůstává nadále polský závodník Bartosz Zmarzlik. Čeští závodníci Václav Milík a Jan Kvěch se do semifinálové osmičky neprobili.

Celý den bičoval Markétu prudký déšť a pořadatelé museli zrušit odpolední kvalifikační jízdy, aby ušetřili vzorně připravenou dráhu. Tu pečlivě ukryli pod plachtu, a tak po ukončení deště vyrazilo šestnáct špičkových závodníků této atraktivní motoristické disciplíny na velmi kvalitní plochu.

Ve vyprodaném hledišti tradičně převládali polští fanoušci, ale i dvojnásobného šampióna Vaculíka přijelo podpořit hodně diváků od východních sousedů. A vydatné podpory se mu dostalo také od tuzemských podporovatelů.

Dlouho se zdálo, že to bude večer Zmarzlika, který sice dosud ovládnul celkové pořadí šampionátu, ale zatím na titul z nějakého závodu marně čeká. Do tempa se ale dostal rychle i slovenský šampión, a nakonec zaslouženě vyhrál také finálový závod. A svým hattrickem napodobil Jasona Crumpa (2002-2004) a Taie Woffindena (2013-2015).

„Cítil jsem obrovskou podporu z hlediště, tady se skutečně cítím jako doma. Teď prožívám ohromný nával emocí a nevím, jak vše pořádně popsat,“ svěřil se čtyřiatřicetiletý závodník.

Oba Češi ve startovním poli měli také velkou podporu, ale dařilo se jim výrazně hůře. Nováček v šampionát Jan Kvěch v prvním závod skvěle odstartoval, ale musel se v první zatáčce zvedat po kolizi a ani v dalších rozjížďkách se mu příliš nevedlo, nasbíral tři body a obsadil 14. místo – v šampionátu je patnáctý. Václav Milík startující na divokou kartu byl o příčku lepší se čtyřmi body.

Foto: fimspeedway.com