Smíšená biatlonová štafeta je nejlepší sportovním kolektivem roku

Smíšená biatlonová štafeta je nejlepší sportovním kolektivem roku

Smíšená biatlonová štafeta ve složení Puskarčíková, Davidová, Moravec a Krčmář se stala díky zisku bronzové medaile na mistrovství světa v Anterselvě nejlepším sportovním týmem roku v anketě Sportovec roku. Mezi jednotlivci dominoval hokejista David Pastrňák, nejlepší střelec NHL, naše mistryně světa v rychlobruslení Martina Sáblíková skončila třetí (i když dostala nejvíc prvních míst – 45), biatlonistka Markéta Davidová devátá.

 

V dalším pořadí byl ještě lezec Adam Ondra jedenáctý, biatlonistka Lucie Charvátová třináctá, skeletonistka Anna Fernstädt jedenadvacátá, nebo čtyřbob (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) na osmém místě v kolektivech.

Slavnostní vyhlášení proběhlo těsně před Štědrým dnem bez diváků a bez přítomnosti většiny vyhlašovaných. Za biatlonisty ji přebíral Jiří Hamza, prezident svazu. Pastrňák však akci ozdobil a na pódiu se potkal i s fotbalovou legendou Antonínem Panenkou, jmenovaným do Síně slávy. Sám král by nejvíc ocenil Ledeckou, která skončila druhá, a Sáblíkovou (nahoře její stránka v novém kalendáři Olympu na rok 2021), ta byla už poosmé mezi top 3.

„U Martiny obdivuju její neskutečnou vůli. Nikdo v tuzemsku a ani na celém světě nemá takovou jako ona. Co bych za to dal, kdybych ji měl jako ona. A to nemluvím o tom, co dokázala,“ složil ji poklonu. Sám její dlouhé nože ještě nevyzkoušel, ale přiznal, že by ho zajímalo, co by s ním udělalo, kdyby se na ně postavil. „Ty brusle jsou úplně jiné, třeba to jednou zkusím,“ usmál se. Taky biatlon rád sleduje, i když nikdy nestál na lyžích a dokonce prý ani nebyl na horách.

Biatlon se těšil z vítězství ve Sportovci roku před čtyřmi lety zásluhou Gabriely Koukalové. „Můžeme být hrdí na to, že jsme vyhráli jako kolektiv,“ řekl Ondřej Moravec. „Je to velká čest se sem vůbec dostat. Porovnávat různá pořadí různých sportů je tak strašně těžké,“ dodal Michal Krčmář. „Mám z toho husí kůži ještě teď. Vzpomínám, jak jsme s Evičkou čekaly na kluky, běžely za nimi tunely, hrozně křičely a všichni na nás divně koukali. Tohle si budu pamatovat napořád,“ přidala Markéta Davidová do slavnostního ceremoniálu videohovorem z Rakouska z posledního světového poháru.

Sáblíková strávila svátky doma, na svém facebooku pozdravila fanoušky fotografií vánočního stromečku s aktuálním dárkem play-station. To Davidovou čeká už 28. prosince tradiční exhibice dvojic World Team Challenge, s Michalem Krčmářem tentokrát nepojedou v Schalke areně v Gelsenkirchenu, ale v Ruhpoldingu venku a bez diváků. Čekají je dva poločasy, ženy 4×1,3 km a muži 5×1,3 hromadně, pak po dvacetiminutové pauze stíhačka, ženy 4 okruhy, muži 5.

foto: Petr Slavík, BPA