Sportovec roku: Sáblíková znovu míří na piedestal mezi legendy

Sportovec roku: Sáblíková znovu míří na piedestal mezi legendy

Ač v podivném roce, anketa Sportovec roku vyhlásí 62. ročník v plné parádě. Hlasování členů Klubu sportovních novinářů v prvním kole určilo desítku kandidátů na prvenství a tři nejlepší týmy.

Mezi kandidáty na vítěze zůstávají aktuální mistryně světa na 3000 metrů a vítězka světového poháru na dlouhých tratích v rychlobruslení Martina Sáblíková, přestože závodila jen na jaře. Ta je mezi top 10 už počtrnácté, třikrát vyhrála (2007, 09 a 10). Případným čtvrtým vítězstvím by se dorovnala legendám Věře Čáslavské a Janu Železnému.

Mezi nejlepšími je i naše biatlonistka Markéta Davidová, která se v končícím roce dostala jednou na třetí stupeň ve světovém poháru (ještě jednou tam byla v prosinci 2019) a byla členkou bronzové štafety na mistrovství světa.

Společnosti jim tvoří mistr Evropy v pevném kilometru na dráze Tomáš Bábek, skvělá tenistka Petra Kvitová, zimní obojživelnice Ester Ledecká, hokejisté Ondřej Palát a David Pastrňák z NHL, vodní slalomář Jiří Prskavec, basketbalista Tomáš Satoranský z NBA a fotbalista Tomáš Souček, který udivuje v Premier League.

V kolektivech vzejde vítěz z trojice, do níž patří i smíšená biatlonová štafeta (Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář), bronzová ze světového šampionátu v Anterselvě. Ti budou mít za soupeře fotbalové reprezentanty. Áčko vyhrálo béčkovou divizi Ligy národů, tým do 21 let postoupil na mistrovství Evropy.

Do elitní desítky nepronikli ani vítěz světového poháru ve sportovním lezení na obtížnost Adam Ondra (11.) ani držitelka jediné české individuální medaile z mistrovství světa v biatlonu Lucie Charvátová (13.). Ještě 21. skončila skeletonistka Anna Fernstädt. V kolektivech patří osmá příčka čtyřbobu Dominik Dvořák, Dominik Suchý, Jan Šindelář, Jakub Nosek. Pořadatelé publikují jen výsledky 25 nejlepších, ostatní odmítají zveřejnit.

Teď probíhá hlasování ve druhém kole, tedy jen o top 10 a top 3, slavnostní vyhlášení proběhne 22. prosince bez diváků.

Foto: Tomáš Třeštík/Sport Invest, Petr Slavík