Moto

Plochá dráha je v OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra zařazena v oddělení moto se sídlem v Praze 6 – Břevnově na plochodrážním stadionu Markéta, kde mají sportovci potřebné zázemí pro přípravu. Vedoucím oddělení moto je Pavel Ondrašík, jezdci jsou pod vedením trenérů Tomáše Topinky a Zdeňka Schneiderwinda. K současným největším seniorským oporám patří Josef Franc, Václav Milík či Eduard Krčmář. Všichni tři jezdci jsou pravidelnými účastníky české extraligy, Josef Franc je navíc několikanásobný medailista z dlouhodrážních a travnatých oválů. Výkonnostně jsou na tom velmi dobře i mladší jezdci Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Daniel Klíma.

Oddělení současně věnuje velkou podporu výchově mladých talentovaných jezdců, a to pod vedením trenéra Zdeňka Schneiderwinda, který se nižším kubaturám (zejména 125 ccm) intenzivně věnuje. Z této přípravy vzešli např. Adam Bednář, Jaroslav Vaníček nebo Vojtěch Šachl, kteří tak mohou pokračovat v další budoucnosti české ploché dráhy.

Oddělení moto se také podílí na spolupořádání jednoho ze závodů seriálu mistrovství světa na ploché dráze „Czech Republic FIM Speedway Grand Prix“ a tradičního mezinárodního závodu Memoriálu Luboše Tomíčka. Oba závody jsou prestižními plochodrážními akcemi, na kterých se čeští jezdci dostávají do přímého kontaktu se zahraniční elitou a získávají tak cenné zkušenosti, které jim pomáhají k vyššímu progresu do dalších závodů. V roce 2017 skončil Václav Milík na pražské Grand Prix třetí, čímž dokázal, že jsou čeští jezdci schopni bojovat se zahraniční konkurencí.

Jan Kvěch – 18.10.2001

Trenér: Zdeněk Schneiderwind

Největší úspěch: 1.místo ME do 19let, 6.místo MS do 21 let
Klub: Auto klub Markéta při PSK Olymp Praha

Jan disponuje výbornou fyzickou kondicí, má velký předpoklad dalšího výkonnostního růstu. Kvěch patří v ČR mezi velké talenty ploché dráhy a je velmi důležité, že zranění, která si doposud způsobil, ho psychicky nelimitují. V roce 2021 dostal šanci při české Grand Prix startovat na pozici divoké karty a ač neskončil na vyšších příčkách, tato příležitost mu dala mnoho zkušeností, z které bude čerpat nejen v následující sezoně, ale věříme, že i v těch dalších.

Petr Chlupáč – 2. 7. 2002

Trenér: Tomáš Topinka

Největší úspěch: 1.místo ME dvojic do 19let, 5.místo MS do 21 let
Kluby: Auto klub Markéta při PSK Olymp Praha

Petr Chlupáč je velmi svědomitým jezdcem, který pravidelně pracuje na své fyzické přípravě, ale také na přípravě svého motocyklu, který je nedílnou součástí tohoto sportu. V roce 2021 ukázal, že s ním musí na dráze počítat i zkušenější jezdci, když obsadil 3. příčku na MČR jednotlivců. V juniorské kategorii bral stříbro.

Petr se pravidelně účastní většiny tréninků a přípravných akcích. Je si vědom, že zkušenosti, které získá na dráze při každé jeho jízdě jsou nejdůležitější pro jeho sportovní růst.

Daniel Klíma – 30.12.2002 

Trenér: Tomáš Topinka

Největší úspěch: 5.místo MS družstev do 21 let
Klub: Auto klub Markéta při PSK Olymp Praha

Daniel Klíma, původně hokejista a jezdec FMX, našel nakonec zalíbení v ploché dráze. A zdá se, že to byla správná volba. V roce 2020 skončil třetí na Evropském poháru do 19 let, pyšnit se může českým juniorským titulem z MČR juniorů do 21 let a spolu s Kvěchem a Chlupáčem je velmi úspěšný i v závodech dvojic či družstev. Stejně jako Petr, i Daniel se snaží využít všechny možnosti tréninku i závodů na dráze, a to „nese ovoce“ právě na jeho zlepšujícím se výkonu.

Kontakt oddělení:

OLYMP CENTRUM SPORTU MINISTERSTVA VNITRA
Oddělení moto
Stadion Markéta
U Vojtěšky 11
162 01 Praha 6 – Břevnov
Tel.: 974 836 506
Fax.: 220 510 134
E-mail: pavel.ondrasik@csmv.cz

Kvěch

Jan Kvěch

Chlupáč_jízda

Petr Chlupáč

Klíma_Chlupá

Daniel Klíma