Sprinteři se na Bahamách neztratili, užili si světový festival štafet

Sprinteři se na Bahamách neztratili, užili si světový festival štafet

Nádherný zážitek si vezou z mistrovství světa štafet naši sprinteři Michal Desenský a Jan Tesař. Zaplněný a rozzářený stadion v Nassau na Bahamách v Karibiku tančil a hučel při jejich souboji s domácím týmem v B finále závodu na 4×400 metrů.

České kvarteto se představilo v sestavě Šorm, Müller, Desenský a Tesař. V rozběhu dalo 3:08,57 a z pátého místo postoupilo do B finále. Tam za 3:08:17 skončili čtvrtí za Keňou, Belgií a Polskem. Vyhráli Američani (Verbung, McQuay, Clemons, Merritt) v čase 3:02:13 před Botswanou a Jamajkou, obě tyto štafety předvedly letošní maxima.

 

„My ještě nejsme zvyklí být v dubnu v top formě, ale odevzdali jsme maximum,“ říká Michal Desenský, který běžel třetí úsek. „Nepropadli jsme, není to vůbec špatné. Chtěli jsme do béčka, to by se to muselo sejít, abychom se dostali mezi osmičku nejlepších, ti jsou zatím někde jinde. S Pavlem Maslákem bychom byli asi na hraně, ale on si naplánoval jiný model přípravy a má jiné cíle než my.“

Závodní víkend měl báječnou a uvolněnou atmosféru, ale zejména týmy z americké strany oceánu ho braly velmi vážně. Na programu byly závody na 4×100, 4×200, 4×400 i 4×800 metrů mužů i žen, ale i ve smíšené podobě. Loni se na zpestřenou běželo i 4×1 500 m.

Naši chlapci tvořili minienklávu ve velkém babylonském reji. „Velké týmy měly své stany a držely hodně pospolu. Byl zážitek sledovat běžce z jiných části zeměkoule, jak se připravují. Třeba kluci z Botswany při rozklusávání pořád skandovali nějaký pokřik. Člověk si v tu chvíli uvědomí, jaké má v sobě předsudky k lidem, které vůbec nezná. Byl to opravdu zážitek,“ vypráví Desenský.

Češi strávili v turistickém ráji osm dní. „Servis okolo byl perfektní. Komfortní hotel i strava, vozili nás autem, jak jsme potřebovali,“ přikyvují. Uprostřed týdne stihli procházku centrem města a den po závodě se vyvalili na pláži. „Okolo obrovské výletní parníky, na menších ostrůvcích okolo by to asi bylo ještě lepší,“ mračí se naoko běžci OLYMP CS MV.

Na památku si dovezli startovní číslo a přívěšky z tržnice. „Chtěli jsme kolík, ale nepodařilo se nám ho sehnat. V Pekingu na mistrovství světa se dal koupit, trenér nám ho přivezl jako motivaci,“ usmívá se Desenský.

Nyní ji měl dostatečnou, jako skvělou jiskru mezi halou a otevřenou dráhou. „Hala se mi moc nepovedla, ale teď se cítím líp. Začnu extraligou a budu se snažit o limit na srpnovou univerziádu na Tchaj-wanu. Těch 46,70 bych měl dát, ale je tam jen dvanáct míst pro českou atletiku a tak pojedou podle maďarských tabulek ty nejhodnotnější výkony,“ plánuje dál.

Štafeta by se měla představit na Mistrovství Evropy družstev v Lille koncem června. Přibyde do ní Maslák a dál se rozhodne podle aktuální výkonnosti.