Stromovka rozkvetla při Prague Sport Games

Stromovka rozkvetla při Prague Sport Games

Sami se protáhnete a poměříte síly ve špičkovém areálu, k tomu potkáte hvězdy českého sportu, které vašim dětem ukážou, jak se správně chopit náčiní. Dobře pojíte i popijete a na závěr si dáte parádní koncert. Takhle pohodový sportovní den jen tak nezažijete. Tak vypadaly Prague Sport Games na Olympu ve Stromovce. Už podruhé.

„Už snad můžeme mluvit o tradici otevřené brány. Jsem rád, že se to lidem líbilo, že si u nás zasportovali a poznali naše sportovce,“ hodnotil spokojeně Jiří Beran, ředitel Olympu, centra sportu ministerstva vnitra.

A ještě se vybralo na dobročinné účely! Po celý den se tu mydlil fotbal, beachvolejbal, streetball, nohejbal, ping-pong, badminton a tenis, soutěžilo se v běžeckém biatlonu a dalších sportech. Napřímo odtud z mobilního studia vysílal Radiožurnál.

Předělem sportovního happeningu se stal fotbalový zápas domácího Olympu s Real Top teamu Praha. Na jedné straně šutéři zvučných jmen vicemistr Evropy Radek Bejbl, vítěz Superpoháru Radek Šírl, Martin Latka nebo Tomáš Hunal, na chvíli i hokejový gólman Tomáš Pavelec a herci v čele s Ladislavem Hamplem. Na druhé Michal Krčmář, bobisti, nebo Karolína Erbanová. Kolik byste tipovali? Skončilo to 5:5 a fotbalisti se místy hodně podivovali nejen rychlým nohám biatlonisty, který stihl dva góly.

Už předtím se v roli poctivé učitelky svých „odborných předmětů“ ukázala i zápasnice Adéla Hanzlíčková, byť její koleno zdobila ortéza. A ač sama volnostylařka pečlivě dirigovala chlapce z řecko-římského stylu k ukázkám tréninkových cvičení.

„Makám na vršek, na nohu pořád nemůžu. Ale pořád věřím, že to za měsíc na mistrovství světa do Ázerbájdžánu stihnu,“ usmála se dáma, která je aktuálně čtvrtá ve světovém žebříčku v kategorii do 65 kg. „A když ne, tak hlavní boje o olympiádu v Tokiu mě čekají až v dalším roce,“ neupadala do beznaděje.

To sprinterka Nikola Bendová se už ze zranění – dvakrát natrženého stehenního svalu – vylízala. „Začínám pomalu, ale už mám plán na halu, kde bych měla běhat čtvrtku. A to bude určitě větší dřina, než moje dvoustovka, ke které se v létě zase určitě vrátím,“ řekla a pak předvedla ukázkovou běžeckou abecedu.

Eva Vrabcová-Nývltová ještě raději šetřila unavenou achilovku a znovu s radostí v duši zavzpomínala na svůj bronzový a rekordní evropský maraton v Berlíně. Na rozjezd zvažuje Běchovice a pak se bude chystat na americký dvojboj – znovu Newyorský maraton a po něm na jaře i legendární Boston.

„Sleduju ji, pořád se může zlepšovat, klidně i na desítce,“ ocenil ji Pavel Kantorek, 88letý bývalý maratonec a kdysi Zátopkův soupeř, dodnes stále nejrychlejší Čech na vzdálenosti 30 km. Všichni běžci se pak rozpovídali v klubku zájemců o jejich postřehy a zkušenosti.

O chvíli později a kus vedle dávali střeleckou „kliniku“ biatlonoví medailisté z olympiády Veronika Vítková a Michal Krčmář. Jak se správně postavit, nebo lehnout? Jak se chopit zbraně? A kterak mířit a pálit nanečisto ve správném časovém intervalu? To všechno jste se mohli dozvědět a pak si pod jejich vedením vyzkoušet na laserové střelnici. „Doufám, že zůstaneme u nábojů, i když se přechod na laserové zbraně už také testuje,“ shodli se oba.

Lezec Martin Stráník má za sebou první mistrovství světa v olympijském formátu trojboje, za nějž se budou udělovat medaile na hrách v Tokiu. „Většina lidí na to nadává, ale to je i proto, že se dosud každý věnoval své vlastní disciplíně a není na to zvyklý. Myslím, že to za čas přejde, uvidíme,“ zamyslel se. A pak na zdejší stěně předvedl poctivé lezení na obtížnost a způsob, jak by se mohlo lišit od atletického „výběhu“ stěnou na rychlost.

Zatímco ještě vymotával malé adepty lezení z úvazku, vedle na pódiu už zkoušeli Monkey Bussines. Zpěvák Matěj Ruppert se pak blýskl i historickými znalostmi o areálu ve Stromovce. Jejich rozdivočelý koncert přinesl skvělé finále Prague Sport Games.

Tak zase za rok!