Světová plochá dráha na Markétě! Milíka nezastaví ani zlomená holeň

Nejzářivější hvězdy světového nebe levotočivých zatáček zazáří v sobotním večeru v Praze. A zapomeňte na romantické rozjímání v tichu pod měsíčkem. Řev motorů a kvílení brzd rozproudí adrenalin až do nejvyšších pater tribun stadionu na Markétě. Je tu plochodrážní Grand Prix!

 

Dvanáctidílný seriál elitní světové série má po Slovinsku, Polsku a Lotyšsku čtvrtou zastávku v české metropoli. Nejzajímavější otázky znějí takto: Kdo uspěje v bitvě generací – mladičký Polák Patryk Dudek, aktuálně první muž žebříčku, anebo obhájce titulu mistra světa, o 23 let starší legenda Greg Hancock? Oba mají narozeniny – veterán pár dní před, mladík po – komu je zpříjemní vzpomínky na Prahu? A získá první letošní body také český zástupce, s největší pravděpodobností Václav Milík, jenž se postaví na start počtvrté v kariéře?

„Naše dráha je klasická, sedí těm starším kozákům. Zrovna Hancock toho tady odjezdil strašně moc, je to první vítěz zdejšího závodu před 21 lety,“ připomíná manažer Petr Ondrašík, sám bývalý skvělý jezdec, který čeká na potvrzení startu doléčujícího se Dána Pedersena.

„Třeba Varšava je umělá, kratší, víc kolotoč, to je zase pro mladé dravce. Poláci jsou nadupaní, byli tam tři první. Ještě se nebojí, nemají zkušenosti se zraněními,“ dodává s úsměvem.

To český zástupce, startující na divokou kartu, Václav Milík, už zná sílu bolesti. V květnu si v Žarnovici při extralize zlomil jednu z holenních kostí. Ale už jezdil v pátek v Polsku, v úterý ve Švédsku, a ve středu ho čeká Slaný.

„Cítí se dobře, mělo by to být v pořádku. Je to férový kluk, pustí to místo, kdyby nemohl, dalšímu náhradníkovi Josefu Francovi. Tomu bychom taky přáli jet, dostal se do skvělé formy,“ těší české pořadatele. Třetím mužem do zásoby (a členem OLYMP CSMV) je Matěj Kůs, připravený na situaci, že by někdo z jezdců odpadl v posledních dvou dnech před startem.  „Chtěli bychom trvale divokou kartu do seriálu, anebo ještě líp, aby si ji český jezdec stabilně vyjel. K tomu ale ještě kus schází,“ přiznává Ondrašík.

Přitom zájem o plochou dráhu v Česku a Praze zvlášť je ohromný. „Poprvé v historii jsme postavili mobilní tribunu, díky níž navýšíme kapacitu o 250 míst. Během dnešního dopoledne jsme dvě třetiny prodali. Ta zbylá máme už týden vyprodána. Uvažujeme ještě o dalším navýšení o místa k stání v řádu pár stovek,“ líčí zájem o vrcholný podnik Libor Hloušek, místopředseda pořádajícího AK Markéta.

Tím pádem se čeká okolo osmi tisíc fanoušků. Z nich až padesát procent přicestuje ze zahraničí, především Polska a Skandinávie na celé tři čtyři dny na „plošinářskou“ dovolenou. Chybět nebude ani žádný skutečný příznivce tohoto sportu z Česka. „Jen nás mrzí zvýšená bezpečnostní opatření, která vzhledem k současné situaci ve světě musíme splnit a divákům tím trochu komplikujeme zážitek,“ omlouvá se Hloušek.

Dráha je v dobrém stavu, organizátoři potřebovali, aby trochu zapršelo, a nemuseli utrácet za vodu. To, zdá se, Matka příroda, vyplní. Závodníkům pomohou i vylepšené bariéry, dokončené díky finanční investici Olympu minulý týden.

A ve středu začne polská společnost stavět televizní zázemí, přenos půjde do 120 zemí světa. Ve čtvrtek světoví závodníci navštíví primátorku Krnáčovou v reprezentačních prostorách Staroměstské radnice.

V pátek už se losují čísla a začne první trénink. Děti na něj mají vstup zdarma. Sobotní závodní program vypukne v 18.45. Pokud zbydou vstupenky, prodávají se ten den na místě už za plnou cenu 1 400 až 2 500 korun.

Stadion na Markétě v Břevnově, dostupný už snadno metrem na stanici Petřiny, se tak může těšit na báječný svátek. Díky Olympu zde má zázemí nejen domácí klub Markéta, ale celý reprezentační kádr.

Koncem srpna se chystá první mistrovství světa jezdců do 17 let na mašinách kubatury 250 ccm, pak extraliga a v říjnu tradiční Tomíčkův memoriál, konající se den po pardubické Zlaté přilbě.

Navíc se zde zabydluje také ragby, čímž získá celoroční využití. Od jara už tu běží ragbyová akademie, přesídlila sem ragbyová asociace a chystají se velké zápasy.