Teprve sedmnáctiletá windsurfařka Chalupníková se stala českým Jachtařem roku 2021

Teprve sedmnáctiletá windsurfařka Chalupníková se stala českým Jachtařem roku 2021

Absolutní vítězkou jubilejní 35. ankety Jachtař roku 2021 a zároveň podruhé v řadě vítězkou kategorie juniorek se stala teprve sedmnáctiletá windsurfařka Kristýna Chalupníková z TJ Rapid Brno. Také členka Olymp CS MV vloni závodila ve třídě Techno 293 a letos přešla na olympijský windsurf iQFoil.

 

Kategorii mužů vyhrál další windsurfař, člen Olymp CS MV, a olympionik Karel Lavický z YC DIM Bezdrev, kategorii žen posádka Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, které závodily na olympijském dvouposádkovém skifu 49erFX. Mezi juniory zvítězila nadějná posádka třídy 29er bratrů Nevelöšových z SK Štětí.  O tom, že se českému windsurfingu daří a je velkým příslibem pro olympijské hry 2024 v Paříži, svědčí také to, že windsurfaři měli svého zástupce na pódiu ve všech vyhlašovaných kategoriích.

Anketu Jachtař roku vyhlašuje Český svaz jachtingu již od roku 1987. Do ankety mohou nejúspěšnější sportovce nominovat kluby i jednotlivci. Slavnostní vyhlášení zahájil čestný předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer: „Loňský rok byl pro náš jachting opravdu skvělý. Tolik vynikajících výsledků a výkonnostního vzestupu zejména u mladých jachtařů nepamatujeme. Mám z toho velikou radost. Ve windsurfingu vznikl tak silný, a tak mladý tým, který nám závidí i velké jachtařské velmoci. Například v prvním letošním mezinárodním závodu skončily v první pětce hned tři Češky. Také se mi líbí to, že mladí závodníci pochopili, že vrcholový jachting už dávno není jen o víkendovém scezení na lodi, ale že je to tvrdá práce, a především čas strávený na velkých jachtařských revírech. Chcete-li v jachtingu něco dokázat, tak stejně jako v jiných sportech musíte makat. A to se začalo dařit díky usilovné práci trenérů v našich sportovních střediscích mládeže. Věřím, že je to obrovský příslib do budoucna a že jednou tu vysněnou zlatou olympijskou medaili přivezeme.“

Vítězka ankety Kristýna Chalupníková pochází z jachtařské rodiny a závodit začala v osmi letech na Optimistu. Od jedenácti let se věnuje závodnímu windsurfingu. K jejím největším úspěchům patří především titul mistryně Evropy, dva tituly vice mistryně světa a 11 titulů z mistrovství ČR. V roce 2018 se stala juniorskou Jachtařkou roku, v roce 2019 skončila v této anketě druhá a vloni anketu opět vyhrála.

Jaký to je pocit vyhrát v necelých sedmnácti letech anketu Jachtař roku a porazit i trojnásobného olympionika?

Mám pocit velkého štěstí a cítím, že všichni ocenily úspěchy, kterých jsem v minulém roce dosáhla.

Jaký byl pro tebe loňský rok? Co ti dal a naopak vzal?

Můj rok začal covidem, proto zimní příprava nebyla úplně ideální. Naštěstí jsme ale na jaře mohli natrénovat na Gardě v Itálii i doma na Brněnské přehradě. Vrcholů sezony bylo několik, jsem ráda, že jsme dokázali dobře vyladit formu. Zároveň jsme také začali s olympijským iQFoilem. Obětovala jsem tomu veškerý svůj čas a získala jsem mnoho nových zkušeností.

Vloni jsi dosáhla četných úspěchů nejen u nás, ale hlavně na mezinárodním poli. Kterého si ceníš nejvíc a proč?

Nejvíce si cením titulu vicemistryně světa z Youth Sailing World Championships, který se jel v prosinci v Ománu. Pro mladé jachtaře z celého světa je to nejvýznamnější závod, kterého se mohou zúčastnit. Vyjet medaili pro Česko bylo opravdu skvělé a celou akci jsem si moc užila.

Kde vidíš příčinu toho, že naši mladí windsurfaři dosahují teď tak skvělých výsledků?

Máme silnou generaci a před několika lety nás Český svaz jachtingu začal velmi podporovat. Máme trenéry a celý tým perfektně funguje. Všichni se o nás starají, abychom mohli trénovat co nejvíc, a to nás posouvá dál.

Podporuje tě také rodina?

Rodina stojí za tím, že jsem se dostala k tomuhle sportu. Oba rodiče jsou jachtaři, jezdí i na windsurfingu, podporují mě finančně, časově a dávají tomu všechno, za což jsem jim moc vděčná.

A jak prožívají tvé úspěchy?

Oba to velmi prožívají, a to jak šťastné chvíle, tak ty méně šťastné. Vždycky mi moc gratulují a jsou první, s kým sdílím radost.

Pro letošní sezonu jsi opustila juniorskou třídu Techno 293 a přešla na olympijský iQFoil. Je to velká změna? V čem je to jiné?

Létáme teď metr nad hladinou, takže změna to určitě je. Také nastavení vybavení je jiné a jezdíme víc disciplín – slalom a kurz. Pro windsurfing je to velký krok kupředu. Pro mě to znamená nabrat víc svalů, zlepšit fyzičku a trénovat víc a víc. Je třeba tomu obětovat úplně všechno, protože uspět mezi dospělými je samozřejmě mnohem těžší než mezi juniory.

Co tě letos čeká nejen ve windsurfingu, ale i v životě?

Ve windsurfingu mě čeká další rok plný tréninku a závodů, samozřejmě mistrovství světa a Evropy. Jinak bych si přála úspěšně pokračovat dál ve studiu na osmiletém gymnáziu Matyáše Lercha v Brně.

© Sailing Energy / World Sailing

Na celkovém druhém místě v anketě skončil další windsurfař Karel Lavický a jen o jeden hlas na třetím místě mistr světa ve třídě RS500 Jakub Dobrý z TJ Lokomotiva Plzeň.

Kategorii mužů tedy ovládl účastník olympijských her v Londýně, Riu a Tokiu, Jachtař roku z roku 2019 Karel Lavický, který závodil v olympijské třídě RS:X a nyní přešel na novou olympijskou třídu iQFoil. V Tokiu si zlepšil svůj nejlepší olympijský výsledek, když vybojoval 22. místo.

„Sezona 2021 byla hlavně o olympiádě, na kterou jsem se připravoval již dva roky předem. Tokio bylo velmi specifické oproti dvěma předchozím olympiádám, kterých jsem se zúčastnil. Ocenění si velmi vážím, protože v anketě hlasují ostatní jachtaři, kteří tomu opravdu rozumějí, tak je to pro mě velká pocta,“ uvedl Karel Lavický. „Přechod na iQFoil mi přinesl novou motivaci do další přípravy, všichni se na této třídě učí jezdit od začátku, ale doufám, že to zvládnu, i když už nepatřím mezi nejmladší…,“ dodal.

Na druhém místě v kategorii mužů skončil Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno, člen Olymp CS MV, kterému olympijská kvalifikace ve třídě Finn bohužel unikla. Přesto vloni zaznamenal několik skvělých výsledků včetně 12. místa na mistrovství Evropy a 19. místa na mistrovství světa. Protože třída Finn, na které dosud závodil, na olympiádě skončila, pokusí se o kvalifikaci na OH 2024 v Paříži v jednoposádkové třídě ILCA 7, na které už dlouhou dobu závodí také jeho bratr Viktor.

Za vítěznou windsurfařkou Kristýnou Chalupníkovou si ocenění za druhé místo mezi juniorkami stejně jak vloni převzala předloňská vítězka Alessia Palanti (19) z YC Cere. Alessia žije v Itálii v Malcesine u Lago di Garda, protože její maminka je Češka, rozhodla se závodit za Českou republiku, patří také mezi členy Olymp CS MV. V roce 2021 závodila na olympijské třídě ILCA 6 a připsala si celou řadu úspěchů v juniorských kategoriích, včetně titulu mistryně Evropy do 19 let. Nyní pokračuje v kampani pro Paříž 2024.

 

Výsledky ankety Jachtař roku 2021

 

Absolutní vítěz

Kristýna Chalupníková                                                62 hlasů

Karel Lavický                                                                41 hlasů

Jakub Dobrý                                                                40 hlasů

 

Kategorie muži

Karel Lavický                                                                527 bodů

Ondřej Teplý                                                               457 bodů

Jakub Dobrý                                                                350 bodů

 

Kategorie junioři

Tibor Nevelöš – Adam Nevelöš                                  457 bodů

Lukáš Dadák – Dan Viščor                                           374 bodů

David Drda                                                                  369 bodů

 

Kategorie ženy

Dominika Vaďurová – Sára Tkadlecová                     415 bodů

Tereza Dobrá                                                               412 bodů

Kateřina Švíková                                                         391 bodů

 

Kategorie juniorky                                                     

Kristýna Chalupníková                                               680 bodů

Alessia Palanti                                                             535 bodů

Nela Sadílková                                                             277 bodů

 

Kategorie jachtařský tým                                           

Hebe Sailing team                                                     499 bodů

Rodop                                                                          397 bodů

YC Neratovice                                                            335 bodů

 

Akce roku

Junior European Championship 2021 49er, 49erFX           357 bodů

 

foto: Český svaz jachtingu