Tokio 2020. Už přesně za rok. Přípravy se rozbíhají nanovo, za miliardy

Za obvyklých okolností by odpočet ukazoval poslední hodiny do startu letních olympijských her v Tokiu, místo toho znovu zbývá celý rok. Přesun bude stát japonské pořadatele nejmíň dvě miliardy dolarů, Čechy okolo dvaceti milionů korun. „Ale věříme, že všechno proběhne,“ řekl Jiří Kejval, předseda ČOV. “I když existují i další varianty, třeba bez diváků,” připustil.

Český olympijský výbor je i za této situace připraven maximálně pomoci sportovcům v přípravě na vrchol sezony, mnohým i kariéry. Znovu se řeší plánování aklimatizačních pobytů a tréninkových kempů, součástí programu pro jejich podporu je také finanční pomoc kvalifikovaným sportovcům přes jednotlivé sportovní svazy i novým olympijským talentům. A hlavně takzvané centrální servisní služby, kterých je celkem osmnáct od poradenství s výživou až třeba po psychologii.

„I když přesunutí her zpočátku způsobilo velké problémy, daří se všechny řešit. Organizátoři budou dbát především na zdraví a bezpečnost všech účastníků a na udržitelnost a efektivitu vynaložených finančních prostředků a vícenákladů. To jsou hlavní cíle organizátorů a Mezinárodního olympijského výboru,“ doplnil ještě Jiří Kejval. MOV na pomoc organizátorům a dalším federacím vynaložil zhruba 800 milionů dolarů. „Nejraději bychom všechno nachystané takhle vzali a přeposunuli o rok. Tak jednoduché to ale nebude, jen přípravnou fázi budeme dělat vlastně úplně znova, podruhé,“ usmál se Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV a šéf budoucí výpravy.

Japonští organizátoři usilovně pracují na zabezpečení zázemí pro účastníky. Podle posledních zpráv bude i za rok připravena pro sportovce stejná olympijská vesnice, která původně měla být v létě 2021 již rozprodána novým majitelům, pro hosty zůstanou také původně objednané hotely a pro novináře centrum v Tokyo Big Sight. Podařilo se vyjednat všechna sportoviště, i ta dočasně postavená, takže program se mění jen kosmeticky, jak potvrdili pořadatelé v aktuální zprávě. Pomohlo i čerstvé prodloužení mandátu starostky města.

S tím souvisí také prodej vstupenek. „Budeme informovat všechny lidi, kteří si již koupili vstupenky, a zjišťovat jejich zájem o cestu do Tokia v příštím roce. Vrácení peněz bude za určitých podmínek možné. Do konce léta bychom to měli vyřešit,“ řekla za ČOV Blanka Konečná. Situaci bude řešit ve spolupráci s oficiálními prodejci Invia a IB Travel. V Japonsku, kde se prodalo cca 70% všech vstupenek však stále poptávka převyšuje nabídku až desetinásobně.

Reálné kontury mají už také nominační kritéria. Upřesnění kvalifikací proběhlo již ve všech sportech, rozděleno je 57 procent kvót. Uzávěrka je 29. června 2021, ale v některých sportech může dojít ke změnám až do 5. července, kdy je termín odevzdání přihlášky. Kvalifikace je ukončena v pozemním hokeji, v cyklistice (silnice a dráha, horská kola ještě ne), softbalu a jezdectví může dojít už jen k přerozdělení míst. Česká výprava má aktuálně devět sportovců na jméno, celkově 41 získaných kvót.

„Věříme, že se dostaneme přes sto sportovců. Šanci mají basketbalisté, kteří budou hrát o účast příští rok na přelomu června a července. Důležitá je pro sportovce ale hlavně skutečnost, že už v nominačních kritériích i termínech závodů mají jasno a tím tak cíl, ke kterému se směřují,“ dodal Martin Doktor.

K úspěchu mají pomoci právě i centrální servisní služby. Do projektu této podpory jsou zapojeni největší odborníci, kteří se zabývají spánkologií, aklimatizací, prevencí zranění, výživou, psychologií, mentálním tréninkem a dalšími potřebnými oblastmi. „Máme také speciální centrum zrakového tréninku. To jsme nově zařadili na popud například střelce Davida Kosteleckého,“ zmínil ještě Martin Doktor olympijského vítěze v trapu.

Hodně se řeší pitný režim a analýzu potu v návaznosti na očekávané teplo a vlhkost. Profesor Libor Vítek v této oblasti spolupracuje už se zhruba padesátkou sportovců. ČOV monitoruje také aktuální situaci koronavirové pandemie. „Připravujeme se na všechny možné varianty, ale je třeba připomenout, že třeba roušky jsme s sebou vozili vždycky, jenom jsme je nikdy nepoužili,“ doplnil šéf české výpravy.

Sportovci v příštím roce budou moci v přípravě využít také takzvanou Heat Chamber. Ta je k dispozici v Olomouci a v Praze v Centru sportovní medicíny Jiřího Dostala. Jedná se o tělocvičnu a posilovnu, v níž se dají pomocí speciálních kamen simulovat vysoké teploty a vlhkost (28 stupňů a 85%), které se očekávají v Tokiu příští léto. Aklimatizační trénink stihly před vypuknutím pandemie nemoci covid-19 absolvovat veslařky Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou. „Bylo to náročné, snad ještě horší než v Tokiu, protože tam topila saunová kamna a moc se tam nehýbal vzduch. Ale připravily jsme se na aklimatizaci,“ shodly se veslařky.

Předseda ČOV Jiří Kejval upozorňuje také na skutečnost, že půl roku po olympijských hrách v Tokiu jsou na programu již zimní hry v Pekingu. „Už se poohlížíme po ubytování a zrovna minulý týden jsme seděli nad prvními návrhy motivu pro olympijskou kolekci oblečení. Bude to složité, protože nikdo z nás tady nezažil dvoje olympijské hry v tak rychlém sledu. Takže budeme muset velice pečlivě plánovat, aby sportovci měli co nejlepší možný servis směrem k obojím hrám.“

Foto: Barbora Reichová