Trenérem roku je potřetí Rybář, Olymp vládne celé historii ankety

Trenérem roku je potřetí Rybář, Olymp vládne celé historii ankety

Jako další olympijská motivace by to mohlo zafungovat, co říkáte? Dva týdny před startem Her v Pchjongčchangu byl Ondřej Rybář vyhlášen Trenérem roku v hlasování 135 členů Unie profesionálních trenérů ČOV. Potřetí z pěti ročníků existence ankety!

„Nálada v týmu je po lednových výsledcích mnohem lepší než v prosinci. Odjíždíme do Koreje se vztyčenou hlavou a věřím, že předvedeme výkony, kterými uděláme našim fanouškům radost. Na co to bude stačit, se uvidí. Gábina (Koukalová) nám bude chybět, ale máme i jiné skvělé závodníky. Do Soči jsme před čtyřmi lety jeli za svým snem, medailí, a získali jsme čtyři. Teď je to složitější, očekávání jsou větší, ale uvidíme, jak to dopadne,“ říkal při přebírání trofeje na pódiu.

Loni získali jeho biatlonoví svěřenci čtyři medaile na mistrovství světa. „Samozřejmě každý trenér je tak úspěšný podle toho, s kým pracuje. Od olympiády ve Vancouveru 2010 se nám podařilo nastavit systém a v něm jedeme. Ve finále je to tedy odměna pro celý náš tým a většinově sportovcům, kteří dokázali prodat to, co natrénovali,“ dodal 39letý kouč zpod Jizerských hor.

Druhý skončil Jan Železný, trenér oštěpařů a třetí Jiří Prskavec starší z divoké vody. Olymp tedy vládne celé historii, zbylé trofeje mají Petr Novák (2013) a Petr Lacina (2016).

Letos poprvé byli oceněni zvlášť trenéři individuálních a kolektivních sportů, neboť jejich práce (a zároveň možnost prosazení se na mezinárodní scéně) se jen obtížně porovnávají. Druhou cenu tedy dostal Jiří Zach, trenér českých volejbalistů do 19 let, kteří se stali mistry Evropy a na mistrovství světa skončili sedmí.

Mezi 15 nominovanými trenéry na nejvyšší ocenění byli i další z Olymp CS MV, rychlobruslař Petr Novák a zápasník Milan Hemza.

Do trenérské Síně slávy, která už má po včerejšku, 57 členů, byli jmenováni Josef Šilhavý, trenér medailových diskařek Zdeny Šilhavé a Věry Cechlové, stolní tenista Vladimír Miko in memoriam, kanoista Josef Fuksa, judista Ludvík Wolf, šermíř Jiří Beran, cyklista Jaromír Žák a tenista Jaroslav Navrátil. Cenu za celoživotní dílo převzal docent Josef Dovalil, autor mnoha knih, kde se mu podařilo úzce spojit teorii s praxí.

Ještě před tím se dočkali odměny i Trenéři objevitelé. Hokejistu Pavla Bakuse odměnil jeden z jeho bývalých svěřenců, druhý nejlepší Čech v NHL všech dob Patrik Eliáš. Volejbalistu Ludvíka Hajna zase vítěz volejbalové Ligy mistrů Jan Štokr.

Slavnostní Uniqa večer v pražském kině Lucerna měl báječnou upřímnou atmosféru bez nabubřelých a trapných kulis, doprovázejícím často podobné akce. Však i Zdeněk Haník, šéf Unie, vystoupil na pódiu s kytarou a v kapele složené z volejbalistů (byl v ní mj. Michal Němec, kapelník Jablkoně) zahrál Dylana… Podpořili je i muzikanti z Ivan Hlas Tria, Norbi Kovács a Jaroslav Nejezchleba, kteří na úvod zahráli křehce národní hymnu, jen s kytarou a cellem.

Účastníci večera také pokřtili druhý díl knihy životních příběhů Pan trenér podruhé.

 

pan trener podruhe potah.indd