Tři a tři jsou dva? Ano, dva fantastičtí sportovci OLYMP CS MV, kteří pro českou výpravu zařídili na letošní univerziádě tři čtvrtě všech medailí! Dámy a pánové – Tereza Jandová a Jan Zabystřan!

Tři a tři jsou dva? Ano, dva fantastičtí sportovci OLYMP CS MV, kteří pro českou výpravu zařídili na letošní univerziádě tři čtvrtě všech medailí! Dámy a pánové – Tereza Jandová a Jan Zabystřan!

Kdo sledoval sportovní zprávy ze Zimních univerzitních světových her 2023, musel si připadat, jako by četl jeden a ten samý článek stále dokola. Sjezdař Jan Zabystřan a biatlonistka Tereza Jandová mají další cenné kovy! Jenže oba sportovci medaile opravdu brali po hrstech. Jen sami dva by vyrovnali bilanci šesti medailí z předchozí univerziády v Krasnojarsku. Čtyřiadvacetiletý účastník dvou olympijských her Zabystřan má na kontě již dvě zlata a bronz. Jednadvacetiletá Jandová ho skvěle doplňuje také třemi blyštivými artefakty. Studentka Masarykovy univerzity má zlato a dva bronzy.

 

zdroj: instagram.com/czech_university_sport

Jeho revírem je sjezdovka, jeho tempo je vražedné… Jan Zabystřan s železnou pravidelností rozšiřuje z Lake Placid své medailové konto. Co dva dny, to další fenomenální úspěch! A je lhostejno, zda jde o obří, či superobří slalom, prostě český sjezdař nemá letos za oceánem konkurenci! I když ano, aby se neřeklo, jednou soupeřům šanci dal. To když si na krk pověsil bronz z kombinace. A možná i při svém posledním vystoupení v takzvaném „obřáku“. Po prvním kole totiž student České zemědělské univerzity vedl o jedinou setinu sekundy. Žádné drama ale v městečku s olympijskou historií nepřipustil. Při druhém pokusu vyšvihl bezkonkurenční jízdu, a nakonec stříbrnému Švýcaru Ericu Wylerovi nadělil vteřinu a 34 setin sekundy. Zpátky do rodné Kadaně tak poletí Zabystřan obtěžkán nejméně třemi medailemi.

zdroj: instagram.com/czech_university_sport

„Za ten obřák jsem asi zatím ze všech těch výsledků nejvíc rád. I díky těm FIS bodům, které jsem si díky tomuto vyjel. Měl jsem v cíli nepopsatelnou radost. Před tím druhým kolem jsem byl trochu nervózní, ale podařilo se mi ho nakonec zajet s čistou hlavou. No a vidět na tom vyhlášení znovu českou vlajku, to je krásný pocit. Pocit, pro který tento sport děláme. Takže za to jsem velmi rád.“ Hodnotí dosavadní průběh univerziády Zabystřan, kterého ještě čeká v Lake Placid slalom.

Stejně ověnčená se do České republiky vrátí i biatlonistka Tereza Jandová, která, byť musela při svém posledním vystoupení ve sprintu na dva trestné okruhy, uhájila bronzovou medaili o sedm desetin sekundy a přidává tak ke zlatu ze smíšených štafet s Jakubem Kociánem a bronzu z vytrvalostního závody i další medailové umístění. Oběma patří obrovská gratulace!

zdroj: instagram.com/czech_university_sport

Dva reprezentanti OLYMP Centra sportu Ministerstva vnitra tak dohromady získali stejně kulatých úspěchů, jako celá výprava z předchozí univerziády před třemi lety. Nablýskanou památku si odváží také rychlobruslařka Veronika Antošová a snowboardcrossař Jakub Žereva, jehož stříbro bylo vůbec první medailový úspěch pro Česko. Národní reprezentace tak má nyní již 8 medailí a drží prozatím dělenou čtvrtou příčku společně s Kanadou v mezinárodním srovnání letošní americké univerziády.