Triatlonistka Frintová startuje světovou sezonu na okruhu F1

Triatlonistka Frintová startuje světovou sezonu na okruhu F1

Na okruhu formule 1 v Abú Dabí, kde minulý víkend finišoval čtyřdenní etapový závod WorldTour i s Romanem Kreuzigerem, naskočí do kolotoče vrcholné světové série také triatlonisté. A mezi nimi i česká jednička Vendula Frintová.

 

Jak se chystá? „Normálně, těším se. Je brzy, začátek března, klidně bych začínala i později,“ hlásí z hotelového pokoje v teplých Emirátech. Poslední tři měsíce se trápí s vracející se plicní infekcí.

„Po loňském finále světové série (byla 6. v září v Cozumelu, pozn. red.) bylo málo času na odpočinek a pak na doléčení, kde to navíc přísná antidopingová pravidla dost komplikují. Potřebovali jsme trénovat. A teď to zkusíme,“ dodává její osobní trenér Jiří Seidl.

Podobné otazníky směrem k aktuální formě má většina pole. Někteří triatlonisté nastavili po olympiádě lehce uvolněný modus, nebo začnou později, už na světovém poháru v Kapském Městě se ukázaly čerstvé tváře. Některé dámy se vydaly na mateřskou dráhu, ale z loňské nejlepší desítky žen chybějí v Abú Dabí jen dvě. „Těžký to bude až dost,“ ví Frintová.

Poplave se sice v mořské vodě, ale uzavřené maríně u ostrova Yas. „Voda má těsně nad dvacet stupňů, nejspíš nebudou neopreny, což je pro mě horší. Nejlepší americké plavkyně to určitě budou chtít brzy roztrhat,“ předpokládá zkušená 33letá česká závodnice, pro níž je výsledek plavecké části vždy klíčový pro další vývoj závodu. „Na kole kroužíme po okruhu F1, trochu fouká, ale žádné tornádo.“ A běží se v přístavu.

Frintová už v Abú Dabí byla, ale tato trať je nová. Zato materiál nemění. Pojede na kole Cube 68, které má za sebou i olympijský závod v Riu, běhá stále v New Balance. A oblékne reprezentační kombinézu.

Žádné davy diváků se tu nečekají, triatlonisté si musejí přivyknout na komorní atmosféru, kterou obohatí jen účastníci doprovodných závodů. Na druhou stranu je pořadatelé neomezují jako před časem, kdy se triatlon objevil v Perském zálivu a závodnice musely chodit do poslední chvíle i na tréninku zahalené. Ani prémie se vzhledem k očekávání v destinaci nezvyšují, platí obvyklý standard. Na startu se objeví i Jan Čelůstka a Petra Kuříková, další borci Olymp CSMV.

Frintová chce prověřit výkonnost vzešlou z přípravných kempů na Kanárských ostrovech, kde strávila šest týdnů v kuse a posledních čtrnácti dní na Mallorce. Trénuje ve skupině Joela Filliola, kde je třeba i španělský světový šampion Mario Mola, Jihoafričan Richard Murray nebo čtvrtá žena světového pořadí Katie Zeferes z USA. Hned z Abú Dabí s nimi míří na pět týdnů do Austrálie, kde pokračuje světová série na Gold Coast.

„Tahle příprava ve skupině ji dá víc, než co by natrénovala sama. Doma ji nikdy nemůžeme nahradit. Ale koordinujeme vše společně a mně osobně velmi obohacuje vidět skladbu tréninku nejlepších na světě, řadu prvků můžu použít i u nás,“ pochvaluje si trenér Seidl. „Ano, poslední roky to takhle funguje. Zbavila jsem se i třeba vleklých potíží se zraněními,“ potvrzuje jeho svěřenkyně.

Letos má v plánu objet pět až šest závodů elitní světové série (z devíti), k tomu světový pohár v Karlových Varech a mistrovství Evropy v Kitzbühlu. „Tam to nebude tak těžké, nejede se ten nejhorší kopec,“ ví. A kam až chce dosáhnout? „Nejdřív se uzdravit. Pak je desítka reálná. V jednotlivých závodech i celkovém pořadí na světě. Na to mám,“ říká přesvědčeně 12. žena světového žebříčku ITU.

V celé kariéře dokázala poslední vítězka ankety Triatlonista roku, že mezi nejlepšími na světě má svoji pozici. Taktéž v hierarchii Olymp CSMV. „jsem tu zaměstnaná třináctý rok a funguje to výborně. Na tom nechci nic měnit,“ dodává.