Už i biatlonisti do toho hrábli! Historický zápis mužského týmu

Už i biatlonisti do toho hrábli! Historický zápis mužského týmu

V prvním závodě pátého dílu světového poháru v německém Ruhpoldingu, Mekce biatlonu, ve vytrvalostním souboji na 20 km se tři dostali do desítky, nejlepší Ondřej Moravec dojel druhý jen za Francouzem Martinem Fourcadem, který vyhrál po 68. v kariéře. Nabízíme vám fotoreportáž Petra Slavíka.

 

Moravec naposledy stoupal na pódium před rokem v Kontiolahti po sprintu, kde byl také druhý. Stříbro v této disciplíně má i z loňského mistrovství světa. Michalové Krčmář byl pátý, Šlesingr osmý, pro všechny to je nejlepší výsledek sezony. A v součtu se jedná o vůbec největší bodový zisk družstva všech dob! 428 bodů tady chlapci sklidili. „Majstrštyk,“ radoval se nejlepší z tria. Ondřej Hošek při své premiéře v individuálním závodě skončil 67. a Adam Václavík na 71. pozici.

Moravec zajel patnáctý čas na lyžích (se ztrátou 2:04,5 na Fourcadea, ale v prvním závodě v Östersundu byl až 62…). Ve střelbě nechyboval ani jednou, zvládl ležky a navíc stihl stojky za 21 a 23 vetřin! „To byl takový fofr,“ vydechoval. Podle expertů zajel Fourcadé nejrychlejší čas historie biatlonu na 20 km.

„Už minule v Oberhofu to bylo lepší, po letních zdravotních problémech (měl infekci jater a ztratil dva měsíce, pozn. red.) se to stále zlepšovalo. Teď to vychází, jak jsem si představoval. Nabral jsem i psychickou pohodu, pomohl mi vánoční trénink v Hochfilzenu, kde jsem strávil dvanáct dní. Rychloakce na exhibici na Schalke mi sice sebrala nějaké síly, ale zase dala impuls. Ve střelbě jsem se tady cítil totálně jistě, na stojce jsem na tom líp, dovolím si daleko víc. Nebyl jsem nervózní ani na té poslední,“ vyprávěl 33letý borec.

Za první tři světové poháry byl z Čechů nejlepší 22. Krčmář, Moravcův spolubydlící z hotelového pokoje, už v Oberhofu po novém roce posunul maximum aspoň do elitní desítky.

Naopak smutnou zprávu vyslali do světa Norové, legendární Ole Einar Björndalen se nedostane do olympijského výběru pro Pchjongčchang a sbírku 13 medailí z Her už nerozšíří. Ostatně, deník Blesk už píše i o jisté neúčasti Gabriely Koukalové…

 

Další program SP v Ruhpoldingu

Čtvrtek 14.20 individuální závod žen 15 km

Pátek 14.30 štafeta mužů 4×7,5 km

Sobota 14.30 štafeta žen 4×6 km

Neděle 12.15 hromadný start mužů 15 km

14.40 hromadný start žen 12,5 km