V Jablonci máme vysokohorský biatlonový dům

V Jablonci máme vysokohorský biatlonový dům

Otočením knoflíku se za pár minut ocitnete nahoře na Dachsteinu, v Obertilliachu, nebo ve Fort Romeu, klidně i ve výšce 3 200 metrů nad mořem (a nastavit jde až na 6 400). A přitom, když vyjdete ze dveří, seběhnete schody a vydáte se po ulici, jste za pár minut na náměstí v Jablonci, někde v 500. Vítejte v hypoxickém domě českých biatlonistů!

jablonec2„Byl to sen, který se podařilo dotáhnout. Pro náročný trénink je často psychicky velmi důležité zůstat doma ve známém prostředí s blízkými lidmi. A právě tohle nám dovolí nové vybavení pokojů i společenské místnosti hypoxií,“ pochvaluje si šéftrenér biatlonové reprezentace Ondřej Rybář.

Jablonecká budova Olympu, kde nacházejí už léta svůj druhý domov biatlonisté, prošla důkladnou rekonstrukcí za celkem více než šedesát milionů korun, společně financovanou ministerstvy školství a vnitra.

Třicetiletý socialistický minipanelák prokoukl do útulného domu, teď už jen pokoje dozdobit osobními věcmi. Na chodbě zatím čekají přihrádky na poštu: Koukalová, Vítková, Šlesingr, Moravec… A jistě – každý pohár, medaile nebo plakát ze závodů je tou nejlepší dekorací.

Pro nocleh ve výšce si už nepotřebujete instalovat do pokoje hlučný stan. Jen otvíráme dveře s cedulkou H1. „Hypoxii máme v pěti pokojích, jedné společenské místnosti, kde se dá i cvičit nebo šlapat na rotopedu,“ ukazuje Jan Matouš, ředitel klubu a bývalý biatlonista, který zde má svoji kancelář.

„Je to první instalace podobné velikosti v Česku v ceně řádově jednotek milionů,“ dodává Martin Matula, nedávný špičkový triatlonista, nyní zástupce americké značky Hypoxico v tuzemsku.

Zůstává posilovna, masérna a regenerační linka, v suterénu přibyla moderní místnost pro servis i s odsáváním a termonapouštěčkou, sklad materiálu i garáže. „Umíte si představit vždycky v noci za mrazu po mnohahodinové cestě vykládání lyží a dalších věcí za několik milionů někam do sklepů a předsíní?,“ usmívá se Rybář.15401041_584229851762653_3393385072549969334_n

Podobným zařízením se čeští biatlonisté i v zázemí posouvají na absolutní světovou špičku, kam už patří svými výsledky. A ještě až se v létě dokončí instalace lyžařského trenažeru, reagujícího podle fotobuňky, jaký měli třeba Kanaďani před olympiádou v Soči! Vybourá se okno a jeřáb ho umístí přímo do prostorné tělocvičny.

„Umožní nám perfektní rozbor techniky, uvidíme všechny parametry. Před ním si pak na plátně můžeme nasimulovat různé tratě. Jen trénink už nestačí, často rozhodují detaily, v jejichž zlepšení se snažíme jít stále dál a nahoru. Bude to naše mučírna i laboratoř,“ dodává Rybář.

jablonec4Význam dostavby potvrzuje i bohatá účast na slavnostním otevření ve znamení dvanáctek 12. 12. ve 12.12. Zúčastnili se náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík, šéf sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza, biatlonový vládce Jiří Hamza, ale i hejtman libereckého kraje Martin Půta nebo jablonecký primátor Petr Beitl a další významné osobnosti.