Virus Biatlona míří do Nového Města

Biatlonový virus a horečka se přesouvají z Jižního Tyrolska na Moravu, respektive z Anterselvy do Nového Města. Po mistrovství světa zde od 5. do 8. března pokračuje světový pohár. Jak vypadají přípravy, na co se můžeme těšit?

 

Čeští reprezentanti mají po návratu z prosluněné Itálie reaklimatizaci, ale už lehce trénují v Jizerských horách, kde však prší. Střelecký trénink probíhá v Jablonci. „O víkendu, nejpozději v pondělí se přesunou do Nového Města na Moravě. Doufám, že zůstanou všichni zdraví. Myslím, že se všichni těší, nejen naši. Poptávali se mě i zahraniční týmy,“ říká Ondřej Rybář, sportovní ředitel svazu.

Především na strhující pověstnou atmosféru. „Víkendová televizní sledovanost mistrovství světa byla až na téměř milionu diváků, víc než v roce 2017, v době, kdy byla Gabča Koukalová na vrcholu,“ tvrdí nadšeně Jiří Hamza, šéf českého biatlonu. Celkově se očekává na tři stovky závodníků a tři sta členů doprovodných týmů.

Vrcholná světová akce se ve Vysočina aréně koná už pošesté (5x SP, 1x MS). A Nové Město se bude na podzimním kongresu Mezinárodní biatlonové federace IBU v Praze znovu ucházet o světový šampionát, tentokrát pro rok 2024. „Šance je veliká. Nově komise navrhne jednoho kandidáta den před volbou a ten bude muset být schválen nejméně padesáti procenty delegátů plus jeden hlas. Pokud by se tak nestalo, bude se navrhovat znovu,“ vysvětluje Hamza, také viceprezident IBU.

Češi nejspíš v sestavě 5 + 4

Jaký bude program nadcházejícího víkendu? Ve čtvrtek a pátek se pojedou sprinty, v sobotu štafety a v neděli tzv. masáky, závody s hromadným startem. „Nabízí se tak otevřenější a zajímavější šance dostat se do nedělního závodu. Věřím, že naši budou zase připraveni,“ láká Hamza.

 

„Těší nás extrémní zájem. Zbývají už jen zbytky vstupenek, víkend je vyprodaný, na místě se prodávat nebude. Bez vstupenky nebude možné se dostat do areálu. Očekáváme v součtu šestimístné číslo počtu diváků,“ říká Hamza.

Na startu se objeví kompletní česká sestava. Čtyři muži (Krčmář, Moravec, Šlesingr, Štvrtecký) jsou jasní, o páté místo se bojuje na mistrovství Evropy v Bělorusku tento týden (Krupčík, nebo Václavík?), potvrdil sportovní ředitel Rybář. Chystá se tu i rozlučka Michala Šlesingra s vrcholovou scénou. Ženský kádr je stabilní, pojedou nejspíš čtyři (Charvátová, Davidová, Kristejn-Puskarčíková, Jislová). Juniorky, nakukující do týmu, mají totiž o týden později svůj vrchol na mistrovství světa.

Závody se odehrají na nezměněných okruzích. „Loňská varianta se osvědčila. Jednotlivé divácké sektory budou mít společný televizní přenos, ale vlastního komentátora,“ ukazuje Jan Skřička, sekretář organizačního týmu. „Rozpočet se pohybuje mezi 65 a 70 miliony korun, podle proměnlivosti nákladů na úklid, abychom dali areál do kupy do světového poháru horských kol,“ doplňuje Hamza. Připraveno má třeba deset kamionů štěpky, aby se diváci v případě oblevy na louce v areně neutopili.

Přijde chumelenice? Sníh v zásobníku vydržel i tři roky

„Jsme připraveni dobře a v předstihu, víc než jindy. Rozvážíme sníh na stadion. Používáme převážně letošní sníh, který jsme stihli vyrobit v několika sněhových dnech, ale měli jsme tam i tři roky starý, vyvozili jsme celý náš zásobník. Vichřice práci zkomplikovaly, špiní se sníh, museli jsme udělat hodně ruční práce na očištění,“ vypráví Skřička.  „Předpověď se mění, má čtyři dny sněžit… možná nás příroda potěší vlhkým sněhem a tím podmínky zhorší. Závodníci komfort dostanou každopádně, ale pro diváky to bude složitější, bohužel nastane téměř jistě mokrá varianta,“ dodává Hamza.

„V pondělí proběhne schůzka s policií a definitivně se vyhodnotí varianty parkovišť, připravíme online mapu se stavem zaplněnosti ploch. Přibližně osm set aut se vejde na ulici Novoměstská, ale louky u arény budou nejspíš podmáčené, tam nepůjde najet. Kyvadlová doprava pojede nejblíž ke stadionu, do deseti minut jste tady ze Žďáru, je to lepší než jet svým autem,“ říká Skřička. Za každých okolností však prosí: „Přijeďte s předstihem, nebude to vzhledem k počasí a možným bezpečnostním opatřením jednoduché.“ Tribuny se otevřou vždy čtyři hodiny před startem závodů.

Pochopitelně se řeší i aktuální výskyt korona viru, i v Novém Městě na Moravě se už v nemocnici objevilo podezření najeden případ. „Neustále diskutujeme i s IBU. Z mého pohledu je v některých ohledech panika až zbytečná. Nezbývá nám než netrpělivě čekat do pondělka do příští zdravotní radu státu, doufáme, že nebudeme muset nic měnit a že nám vlády závody nezruší. Pojišťovny nám nic nepojistí. Ale budeme připraveni a budeme se k tomu muset postavit,“ ví Hamza.

„My jsme v Itálii nezaznamenali žádný problém, ty informace se na nás vyvalily až tady v Česku po návratu,“ vykládá Rybář. „Probírali jsme to s lékaři, tým dodržuje permanentně základní hygienické návyky, nic speciálního. Čeká nás pak cestování do Finska a Norska, to budeme určitě reagovat podle vývoje situace, protože chystáme pro celý kontingent světového poháru charterový let do Kontiolahti.“

 

foto: Petr Slavík

 

Program světového poháru v biatlonu Nové Město na Moravě 2020

čtvrtek 5. 3. 17.35 sprint ženy

pátek 6. 3. 17.30 sprint muži

sobota 7. 3. 14.00 štafeta ženy

17.00 štafeta muži

neděle 8. 3. 11.45 závod s hromadným startem ženy

13.45 závod s hromadným startem muži