Vzhůru do Ameriky! Skeletonistka Fernstädt už je komplet Češkou

Vzhůru do Ameriky! Skeletonistka Fernstädt už je komplet Češkou

Do druhé sezony v českých barvách brzy vstoupí Anna Fernstädt. Po loňském celkovém triumfu v Interkontinentálním poháru si 22letá dáma zajistila účast ve světovém poháru, kde se bude měřit s nejlepšími skeletonistkami planety. To vše s novou helmou, kombinézou, na nových saních i s novým autem, na němž bude její závodní silueta.

 

Hlavní úkol na léto zněl: výrazně vylepšit starty. Právě na nich Fernstädt oproti konkurenci ztrácela cenné setiny sekundy. „Na startech jsme s trenérem Kupczykem opravdu dost zapracovali, dělali jsme hodně sprintů a věnovali se technice běhu. Doufám, že to teď dokážu přenést i na led. Protože se změnilo pravidlo o celkové povolené váze, nově může závodnice se skeletonem a veškerou výbavou vážit 102 kilogramů, zhubla jsem čtyři kila, abych nebyla na hraně limitu. Zároveň mi to pomohlo v dynamice běhu, což je při startech důležité,“ popisuje Fernstädt.

Během přípravy na novou sezonu to ale nebyla jediná změna. Těch se kolem dvojnásobné juniorské mistryně světa událo několik, mimo jiné přesídlila trvale z Německa do Českých Budějovic. „Tou hlavní bylo, že jsem testovala nové saně a rozhodla jsem se, že na nich budu jezdit celou sezonu. Tyhle saně lépe vyhovují techničtějšímu stylu jízdy.” Kromě saní a helmy bude mít čtvrtá žena z posledního mistrovství světa i zcela novou kombinézu od firmy Don Quiet – ta může udělat na trati až půlvteřinový rozdíl.

Společně s Leslie Strattonovou ze Švédska bude využívat také kanadského trenéra Jeffa Paina, stříbrným olympijským medailistou z Turína 2006, který dlouhou dobu pracoval s výrobcem těchto saní, takže ví, jak z nich dostat to nejlepší. “Hodně si vážím toho, že budu mít někoho, kdo mi bude pomáhat s materiálem, což je v našem sportu vedle startu a jízdy samotné jedna z nejdůležitějších věcí,“ říká Fernstädt, kterou diváci na závodech budou vídat v nové helmě.

Na ní zůstal český lev, modrou barvu ale nahradila žluto-černá kombinace. Právě tyto barvy jsou charakteristické pro nového sponzora energetické nápoje značky Big Shock! Zásadní pro cestování během sezony je auto Land Rover, které Fernstädt zajistila společnost Cardion, výrobce zdravotních pomůcek, další z nových sponzorů.

Sponzorský pool se rozšířil také o Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra České republiky, která si vybrala členku Olymp CS MV jako svou ambasadorku vedle rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. „Jedním z našich dlouhodobých cílů je motivovat naše pojištěnce ke sportu a zdravému životnímu stylu obecně. Skeleton je nový, dynamický sport, který může mít díky Anně v Česku velkou budoucnost. Právě tyto mladé naděje mohou probudit v dnešním technologickém světě zájem o zdravý pohyb a být tak inspirací pro generaci našich dětí,“ uvedla Veronika Mačáková, marketingová ředitelka ZP MV ČR.

„Hrozně moc si vážím podpory všech sponzorů, děkuji jim za podporu, protože bez nich bych to nezvládla. Skeleton je malý sport a každá pomoc je velmi cenná. Věřím, že všem budu ve Světovém poháru dělat radost. Nemůžu zapomenout ani na Olymp a Svaz bobistů a skeletonistů. Oba tyhle subjekty mě podporují od mého začátku v Česku, opravdu si toho vážím,“ pokračuje Fernstädt.

Závodní sezonu začne 20. až 21. listopadu v Lake Placid, kde bude startovat v rámci Severoamerického poháru. Na stejném místě se pak pojedou první dva díly světového poháru (7. a 13. prosince). Do Lake Placid se totiž přesunul původně plánovaný úvodní závod seriálu z Park City.

„Natrénováno mám dobře. Už se nemůžu dočkat, až začnou závody. Ve světovém poháru je všechno lépe zorganizované, zase budu moct soupeřit s nejlepšími holkami na světě a věřím, že se mezi nimi neztratím,“ věří si. „Láká mě stát se potřetí v řadě juniorskou mistryní světa, těším se i na seniorské mistrovství světa, které se jede konce února v Altenbergu, což je kousek za českými hranicemi. Doufám, že mě přijede podpořit hodně českých fanoušků. Naposledy jsem na mistrovství světa skončila čtvrtá, tak si nechci pohoršit. Ale je mi jasné, že mě čeká náročnější sezona, než byla ta minulá.“

Foto: Sport Invest