Windsurfař Lavický se stal Jachtařem roku, tři naši jsou v mužské top 3

Absolutním vítězem ankety Jachtař roku 2019 se stal windsurfař a účastník olympijských her v Londýně a v Riu, člen Olymp CS MV, 35letý Karel Lavický z YC DIM Bezdrev, který závodí v olympijské třídě RS:X. Zatím je naším jediným kvalifikovaným jachtařem na olympiádu v Tokiu 2020.

 

Karel Lavický začal s windsurfingem v roce 2000 v olympijské třídě Mistral One design. Od roku 2005 vede olympijskou kampaň ve třídě RS:X, ve které se zúčastnil olympijských her v Londýně 2012 a v Riu 2016. V loňském roce vyjel na mistrovství světa na Gardě kvalifikaci na olympiádu do Tokia 2020. Vloni se stal také vicemistrem světa ve třídě MS Windsurfer a byl pátý na mistrovství Evropy třídy Raceboard, které se konalo na Nových Mlýnech. Zároveň se věnuje mladým talentům – je trenérem našeho reprezentačního týmu juniorské třídy BIC Techno 293.

Karel Lavický na mistrovství světa na Lago di Garda.

 

Systém hlasování (v celkovém pořadí se sčítají hlasy – každý hlasující přidělí jeden hlas vítězi, ale v kategoriích se sčítají body – každý hlasující přidělí tři body za první místo dva body za druhé místo a jeden bod zatřetí místo) umožnil, že v kategorii muži Karla Lavického porazil loňský vítěz ankety Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno. Ten závodí ve třídě Finn. Olympijská kvalifikace mu sice již dvakrát těsně unikla, ale letos má ještě poslední šanci si účast na olympiádě v Tokiu vybojovat. Rozhodne o tom poslední kvalifikace, která je naplánována pro všechny olympijské třídy na světový pohár v Janově, který se pojede 13.–19. dubna. Na třetím místě v této kategorii skončil Ondrův bratr Viktor Teplý z Jachtklubu Brno, který závodí ve třídě Laser a má v Janově šanci kvalifikovat se na svou třetí olympiádu. Ani jeden z bratrů Teplých se však slavnostního vyhlášení nezúčastnil. Ondra ze zdravotních důvodů a Viktor nyní trénuje ve Splitu, oba jsou taktéž členy Olymp CS MV.

Mezi ženami patří vítězství nadějné posádce Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, která závodí na olympijské třídě 49erFX. Za poslední tři roky společně absolvovaly mnoho tréninkových a závodních dnů na moři nebo Lago di Garda, spolupracují s úspěšnými zahraničními trenéry. Jejich výkonnost jde stále nahoru. Také u nich šance na Tokio zcela jistě je.

Kategorii juniorek ovládla Alessia Palanti z YC CERE. Alessia se narodila a žije v Itálii v Malcesine u Lago di Garda. Od sedmi let závodila na Optimistu, ve 14 letech přešla na Laser 4.7. Od loňska závodí také na olympijském Laseru Radial. Vloni zvítězila na mistrovství Evropy Laserů 4.7 v Hyeres a také na mistrovství Evropy třídy Laser Radial do 17 let. Studuje na Střední umělecké škole v Roveretu. Protože její maminka je Češka, rozhodla se závodit za Českou republiku a vstoupila do Yacht Clubu CERE. Vyhlášení se bohužel nemohla zúčastnit, kvůli obavě z případné karantény a uzavření oblasti, kde bydlí. „Všechny vás moc zdravím a děkuji všem, kdo mi poslal hlas. Mrzí mě, že s vámi nemůžu být, hrozně jsme se těšila. Taky děkuji Českému svazu jachtingu, že mě podporuje, a klubu YC CERE, že mě přijal,“ vzkázala na dálku z Itálie.

Mezi juniory zvítězila naše nejlepší posádka třídy 29er Jaroslav Čermák a Petr Košťál z YC Pardubice. V roce 2019 se posádka zúčastnila celé řady závodů na domácích vodách, ale startovala také na velmi prestižních regatách v zahraničí. Vloni také zvítězila v prvním ročníku soutěže Jachting hledá Skiffmeistera.

Soutěž týmů skončila úplně stejně jako vloni. V anketě byl nakonec těsně nejúspěšnější (o pouhé 4 body) Tři sestry Sailing team Tomáše Magora Doležala a Radima Citrona Pařízka s Milanem Hájkem na kormidle. Tým závodí na lodi Swan 42 Daring Sisters a na mistrovství světa ORC B skončil vloni na sedmém místě.

Letos poprvé se hlasovalo také o akci roku. Stalo se jí Mistrovství světa třídy RS500, které se konalo vloni v srpnu na Lipně. Ocenění si převzali ředitelka závodu Eva Marušková z pořádajícího klubu YC Černá v Pošumaví a Václav Brabec, hlavní rozhodčí závodu.

Vyhlášení ankety, ve níž hlasovalo 443 aktivních členů Českého svazu jachtingu, proběhlo v rámci Galavečera českého jachtingu v sále Masarykovy koleje ČVÚT, v Praze 6. Večerem provázel moderátor Václav Žmolík. Ceny jachtařům roku přišli předat například čestný předseda ČSJ Karel Bauer nebo stříbrná medailistka z olympiády v Aténách Lenka Vydra Šmídová.

Ondřej Teplý

 

Na slavnostním vyhlášení byly předány také čestné tituly OLY, udělované olympionikům za tvrdou práci, obětavost a vytrvalost, která je nutná, aby se na olympijské hry sportovci kvalifikovali. Podobně jako titul PhD. si mohou olympionici zobrazovat písmena OLY za svým jménem, jako pravidelnou připomínku jejich postavení ve společnosti, jejich odhodlání podporovat olympijské ideály a usilovně pracovat a soutěžit ve sportu. Tato iniciativa byla zahájena Mezinárodním olympijským výborem v roce 2017 a titul OLY nyní používá již více než 15 000 olympioniků. Z jachtařů se jím nyní čerstvě pyšní Lenka Šmídová, Lenka Mrzílková, Michael Maier, Veronika Kozelská Fenclová, Karel Lavický, Patrik Hrdina, Martin Trčka, Viktor Teplý, Tomáš Malina, Renata Srbová (Pospíšilová) a Radmila Dobnerová (Hacklová).

Na slavnostním Galavečeru nechyběly ani přehlídka módy v námořním stylu a jachtařského funkčního oblečení značek Gill, Musto a Henry Lloyd ze Sailingcentra, nebo vystoupení se stuhou Moniky Vlčkové Míčkové, několikanásobné mistryně České republiky v moderní gymnastice. K tanci a poslechu hrála kapela Marry Keys.

Výsledky ankety Jachtař roku 2019

Absolutní vítěz

 1. Karel Lavický 85 hlasů
 2. Ondřej Teplý 55 hlasů
 3. Martin Kubový – Roman Roček 28 hlasů

Kategorie muži

 1. Ondřej Teplý 726 bodů
 2. Karel Lavický 620 bodů
 3. Viktor Teplý 379 bodů

Kategorie junioři

 1. Jaroslav Čermák – Petr Košťál 419 bodů
 2. Tibor Nevelöš 383 bodů
 3. Jakub Dobrý – Tereza Dobrá 329 bodů

Kategorie ženy

 1. Dominika Vaďurová – Sára Tkadlecová 629 bodů
 2. Jana Slívová 532 bodů
 3. Johana Nápravníková Kořanová 414 bodů

Kategorie juniorky                                                     

 1. Alessia Palanti 426 bodů
 2. Kristýna Chalupníková 411 bodů
 3. Klára Himmelová 381 bodů

Kategorie jachtařský tým                                           

 1. Tři sestry 701 bodů
 2. Hebe 697 bodů
 3. Bohemia Praha 290 bodů

Akce roku

 1. MS RS500, Lipno 498

foto Eva Skořepová