Z Evropy do (olympijského) světa. Nová generace veslařek usedá na úspěšnou vlnu Knapkové

Z Evropy do (olympijského) světa. Nová generace veslařek usedá na úspěšnou vlnu Knapkové

Druhou nejlepší českou lodí na víkendovém mistrovství Evropy veslařů ve Varese byl ženská dvojka bez kormidelníka s naší Pavlínovu Flamíkovou na druhém místě v B-finále, tedy celkově osmém. Pod vedením trenéra Tomáše Kacovského se formuje nová nadějná skupina veslařek, která by se mohla vydat do světa na úspěšné vlně své předchůdkyně Mirky Knapkové.

 

„Hodnotím to pozitivně,“ říká po návratu z Itálie kouč. Pro úplnost dodejme, že mu v zimě po covidovém pobytu v nemocnici vypadla nejzkušenější 27letá Radka Novotníková a musela tu za ni zaskočit Anna Šantrůčková z Victorie.

„V téhle složité době děvčata skoro rok pořádně nezávodila, poprvé se ocitly na startovní čáře mezi dospělými… Nejdřív byla cítit nervozita, pak zase netrefily tempo, ale v B-finále ve třetí jízdě se to už docela povedlo, ten odstup byl přijatelný. Kdyby se znovu závodilo zase tento týden jako to mají biatlonisti, tak by se nám líbilo a ta výkonnost by se posouvala jinak.“

Přesto oceňuje vzestup 22leté Pavlíny Flamíkové. „Fyzicky je zdatná, roste nám i jako osobnost, sama přemýšlí, co chce dělat a jen  nečeká na to, co jí řekne trenér, takže perspektiva dalšího pozitivního vývoje tady určitě je. Spíš to s ní vypadá zatím na dvojku. Skifař musí být individualita a je to na něm vidět na první pohled, to se dá těžko naučit,“ dodává.

Jeho tréninkovou skupinu, která sídlí v loděnici USK v Malé Chuchli a vede ji spolu se zkušeným koučem Přemyslem Panuškou (v minulosti působil i u německého olympijského týmu, pozn. aut.) teď tvoří devět dívek od osmnácti do sedmadvaceti let, všechny jsou členky Olymp CS MV. S tímto „živým materiálem“ se dobře pracuje, podle potřeby se dá i šibovat se složením posádek podle aktuální výkonnosti.

„Na druhou stranu bychom přivítali jasně vytyčenou dlouhodobější koncepci, zadání od svazu, kterým lodím dát prioritu, na které se zaměřit,“ dodává trenér. Teď je to tedy dvojka bez kormidelnice, kterou čeká za čtyři týdny dokvalifikace na olympiádu do Tokia. Jede se o zbylá dvě místa, teď na Evropě byly Češky ze tří nekvalifikovaných lodí druhé, dvě a půl vteřiny za Nizozemkami. Naděje tedy žije. Dále sází na dvojskif lehkých vah s také už ostřílenější Kristýnou Neuhortovou, k níž by měla pravděpodobně usednout 18letá Veronika Činková.

Dalšími hlavními akcemi kalendáře by mělo být červencové (7.-11.) mistrovství světa do 23 let v Račicích, kam by se měla dostat většina našich veslařek, a podzimní světový šampionát v čínské Šanghaji. Jinak veslaři moc zajímavých závodů nemají, k tomu se přidává nejistota postcovidového času, trenéři i sami závodníci by jich přivítali mnohem víc.

O to těžší měli práci s udržením motivace při tvrdé práci, což ve veslování bývá obtížnější u dívek než u chlapců. „Jen asi první dva týdny, když začal covid, nás poslaly domů. Nevěděli jsme, co bude. Ale pak už jsme trénovali téměř bez omezení. Věnovali jsme se víc všeobecnější přípravě, pořádali pro ně i závody na kole, abychom si vypomohly. Dělali jsme, co jsme mohli, jiné sporty to měly složitější,“ nestěžuje si trenér Kacovský.

Práce s větší a vyrovnanou skupinou mladých závodnic je pro něj na jednu stranu pestřejší, na druhou stranu neustále vzpomíná na svoji elitní svěřenkyni, olympijskou vítězku Mirku Knapkovou. „Ona nastavila úplně jiný standard v přemýšlení, ctižádosti, nejen čistě ve sportovní formě,“ konstatuje. Což mladší generaci obecně a tím spíš ve fyzicky náročných sportech teď přece jen schází. Šampionka teď přivedla na svět druhého potomka, ale věří, že se brzy zase vrátí vypomoci s tréninkem. „Už její přítomnost na tréninku znamená pro mladé holky hodně,“ potvrzuje kouč.

Kacovského těší i zvýšená podpora Olympu v poslední době: „Pociťuju ten zájem a děkuju za něj. Investuje se do kvalitních lodí, z toho mám velkou radost. Nás to pak zavazuje k ještě větší odpovědnosti za výsledek.“

Proměnou prochází celé české veslařské prostředí, které však má především zásluhou olympijského šéfa Jiřího Kejvala v tuzemských sportovních strukturách stále velmi dobrou pozici. „Loni skončil uznávaný britský šéftrenér Simon Cox (působil i ve Švýcarsku nebo v Austrálii, pozn. aut.). To nás mrzelo, že nedostal šanci dokončit svoji misi,“ krčí rameny Tomáš Kacovský. Tento týden byl zvolen nový předseda svazu, Dušana Macháčka nahrazuje Ondřej Šebek. „Slibujeme si od něho lepší dlouhodobé plánování a strategii, nastavení vize, za kterou by se šlo jako dříve za Kejvala,“ přeje si trenér.

foto: Detlev Seyb/veslo.cz