
05 Dub Z ligy na mistráky, plavci mají kvapík
Rekordní šestadvacátý titul získali plavci brněnské Komety, jejíž kostru tvoří členové Olymp CS MV. K tomu tři naše dámy přispěly ke třetímu místu žen, kde zvítězila Slávie VŠ Plzeň. Alena Benešová má hned za dva týdny další náročný program, v Praze nastoupí na mistrovství republiky v dálkovém plavání.
„U kluků ten titul přesahuje už víc generací. Je to skoro jako povinnost, ale na druhou stranu každým rokem to těžší a těžší,“ hodnotí dlouholetou nadvládu Zdeněk Tobiáš, vedoucí oddělení plavání Olymp CS MV.
Kde vidí tajemství úspěchu? „Daří se nám to poskládat. Postavit družstvo musíš na vítězstvích, ale pak taky vybrat další, nosiče vody, kteří musí slušně odplavat i disciplíny, které nejsou jejich nejlepší. Kraulera dáš na motýlka, aby vybral body. Musíš postavit dobře štafety, ty jsou dvojnásobně bodované, tam jsme utekli. Holky se chytily na bednu po delší době. Chrápavý, Moser, Benešová a Janíčková – to byli tahouni, ostatní to doplnili,“ hodnotí. K tomu oceňuje i znakaře Jana Čejku, bronzového z loňského Evropského olympijského festivalu mládeže, který v pardubických barvách zaplaval limit na ME juniorů na 100 metrů (56,48).

Foto: Pavel Lebeda
Díky léta fungující spolupráci Olymp – Kometa se drží v Brně podržet i starší plavce. „Průměr našeho družstva je 21 let, ostatní jsou ještě níž. V Česku nemáme dospělé plavce, já byl nedávno v Miláně a co jsem tam viděl dospělých chlapů plavat, často pracují jako carabinieri, podrží si je ve státním systému. V Americe a Británii funguje univerzitní plavání, ale přesně neznám ty detaily,“ říká.
Přesto jasně vidí, že z tohoto pohledu zde chybí soutěž do 23 let, seniorské závody a solidní umístění na nich jsou pro juniory daleko. „Přidává se k tomu konec střední školy, hodně lidí nám skončí. A investice finanční i odborná pak zmizí. Taky nám každým rokem někdo končí, ale každým rokem se nám podaří zapracovat mladýho,“ vykládá Tobiáš.
Po ostravské padesátce ho čeká druhý dubnový víkend cesta do Prahy na šampionát v dálkovém plavání. „Prvním cílem je dostat se na mistrovství Evropy. Benešová, Ingeduld i Kozubek by měli zaplavat takové časy, aby se dostali na Evropský pohár EP do Francie. Benešová by se mohla dostat vysoko, trénink se v zimě odehrává v bazénu, a je jedno, jestli jde o přípravu na 1 500 m nebo 5 km. Já věřím, že půjde nahoru i v bazénu na kratších tratích.“
Týden na to – dřív než ostatní – se Filip Chrápavý vydá do Grazu za limitem na ME. Pak ho čeká maturita. Jeho hlavní cíl leží na 200 m prsa (má 2:16 a potřebuje 2:14), půjde i jiné tratě.

Foto: Pavel Lebeda
„Na limity bude nejspíš jen jeden pokus v Pardubicích. A jsou hodně ostré, na Evropu do Skotska pojede asi málo českých plavců. Po květnu to budeme muset přehodnotit, co dál,“ uvažuje Tobiáš. „Chrápavý, Osina, Janíčková půjdou za osobáky a dalšími tituly, musí dozrát na dospělé plavání směrem k olympiádě. Doufejme, že to vydrží, ale nikdy nevíš, co je potká.“
Dlouhodobou vizi považuje za stále důležitější než netrpělivě očekáváné výsledky. „Rozkročili jsme se nad mládeží na celé Moravě, abychom nahradili osobnosti, které končí. Podobný problém mají všechny sporty. Nechci být negativní, ale bude to moc těžké. Ne všichni zaplavou v jedenadvaceti. Můj svěřenec Martin Verner byl na olympiádě až v 28 a 32. To je můj největší úkol přesvědčit je, aby to všechno s touhle vidinou podstoupili.“