Závod s bolestí. První disciplína olympijského víceboje gymnastky Holasové

Závod s bolestí. První disciplína olympijského víceboje gymnastky Holasové

Rychleji než jiným běží čas před olympiádou sportovní gymnastce Anetě Holasové, člence Olymp CS MV z pražských Bohemians. Léčí totiž zlomeninu pravé lýtkové kosti a přetržený vaz v kotníku, které si přivodila při skokanském tréninku na prvního máje… Ale k Tokiu vzhlíží 20letá nástupkyně legendy Čáslavské a stříbrná z předloňských Evropských her s optimismem.

 

Jak vypadá aktuální stav?

Minulou sobotu (19. 6.) to bylo sedm týdnů od zranění. Z toho šest jsem měla na rekonvalescenci, protože tři týdny trvá, než sroste vaz, další tři než získá pevnost. Teprve pak jsem mohla začít lehce skákat. Byla bych ráda, kdyby to šlo ještě rychleji, ale na to, jaké to bylo zranění, to prý jde rychle dost.

 

Co si už můžeš dovolit cvičit?

Z pohledu skákání nic moc, spíš jen základní prvky. Ale s nimi se pak do těch těžších dostanu nazpátek snáz. Buduje se to postupně, ale jde to celkem dobře.

 

Bolí tě to ještě, nebo jen schází ohebnost?

Bolí jak… ani nechci říkat co. Jelikož jsem měla čtyři týdny ortézu a berle, ochably svaly a celý kotník je slabší. Musím pracovat na zpevnění, abych se mohla o něj pořádně opřít při odrazech do dvojných salt. Což ještě chvilku potrvá… Ale pak se to vrací rychle.

 

Jak doženeš ten tréninkový výpadek?

To úplně nepůjde, znát to bude. Na posledním mistrovství Evropy v Basileji v dubnu jsem byla v relativně dobré formě (28. v prostných a v kvalifikaci víceboje 39. a nepostoupila do finále, pozn. aut.), tak se mi do toho bude vracet líp.

 

Můžeš se vrátit do té samé formy?

Doufám, že jo. Pár nejtěžších prvků možná budu muset vynechat, ale nemělo by to být tak zásadní. Chtěla bych pak zase, aby sestava byla čistější, když se odebere na obtížnosti.

 

 

Budeš cvičit s bandáží, tejpy na zpevnění, možná i opichy proti bolesti? Dovolují to pravidla?

Tejpy jen musí být v tělové barvě. Používám různé tejpy od prvních tréninků, kineziotejp, pevný tejp, lepivý obvaz… Podporuju nohu, aby se do toho mohla opřít. Na samotný závod nebo poslední tréninky se dá uvažovat o opichu, ale to teď ještě nejde říct.

 

Gymnasté umějí žít s bolestí, že?

Ta zranění a bolesti nás posouvají, máme určitě práh bolesti o něco dál než ostatní lidé. Dokážeme zatnout zuby a zvládnout to. I kdyby mě to bolelo kdoví jak, na olympiádu pojedu a budu cvičit, jak to jen půjde.

 

Nejtěžší to asi bude s tvým nejlepším přeskokem…

Na závodech bývají tvrdé dopady. V rozcvičovací hale ještě bývá přídavná žíněnka, ale při závodě už ne. Noha jde při dopadu proti, tam kotníky nejvíc trpí. Tam asi budu muset ubrat, abych nedávala takovou ránu na dopad. V prostných počkám s nejtěžšími prvky do poslední chvíle. Například udělám dvojné salto schylmo, a když to půjde, přidám ho prohnuté. Všechno musím postupně, i když moc času nezbývá.

 

Jak to máš v plánu?

Budu to tempovat, abych měla určitou dobu před závody vyladěnou sestavu. Teď to bude jiné. Do sestav se budu dostávat průběžně a pomaličku si přidávat. Obvykle se jindy nejdřív hodně buší a pak lehce ubírá. Teď to bude jinačí.

 

Atmosféra bude jistě úchvatná, jak se těšíš na souboj s hlavní hvězdou Simone Bilesovou, která už předvedla na přeskoku i mužské skoky?

Moc se těším i na ni a doufám, že ji uvidím na vlastní oči, protože podle zdravotních pravidel musíme do 48 hodin po našem vystoupení opustit Japonsko.

 

A jak se ti líbí nástupová kolekce, která se připravovala dva roky, ale dostali jste ji až teď?

Před dvěma lety na Top kempu v Karlových Varech jsme viděly ukázky, ale zkoušely jsme ji až někdy před měsícem. Moc se mi líbí, myslím, že se hodí do Japonska i s ohledem na olympijské příběhy (Věra Čáslavská se stala osobností tokijských her v roce 1964, kde získala čtyři medaile, Holasovou připravuje Jiří Fiřt, účastník olympiády v Atlantě 1996, pozn. aut.). A ta gymnastka na vzorku modrotisku, to je pro mě navíc odpovědnost… a čest ji nosit.

Foto: Barbora Reichová

Představení nástupové kolekce pro LOH Tokio 2020