Zlatá tretra prošťouchla Sasínka

blank

Zlatá tretra prošťouchla Sasínka

Náš elitní běžec Filip Sasínek vítá po ostravském mítinku Zlatá tretra návrat závodnického rumraje, z něhož by moc rád doběhl až do olympijského Tokia. A tam se teprve ukázal!

 

Jak hodnotíš výkon a výsledek (9. místo za 3:37:21)?

Říkal jsem si původně, že by bylo dobrý takhle nějak začít sezonu venku. Ale při vlastním závodě jsem se pohyboval uvnitř pole a hlavně v koncovce mě soupeři přejeli, takže převažuje zklamání. Natrénované mám, ale je na víc. Beru to tak, že někde se začíná a soupeři teď na tom byli líp (maximum má 3:35:02 loni taky z Ostravy, pozn. red.).

 

blank

Zlatá tretra: Jirka 200 m: 21,04

 

Jak se ti líbila atmosféra Zlaté tretry?

Je super osahat si zase proces velkého mítinku. Potkali jsme tu velká jména, ale přímo na stadionu ti lidi chyběli, až se zdálo, že jsme někde na malém závodě. Jsem rád, že to aspoň proběhlo takhle, člověk cítí, že to jde všechno k lepšímu. Přitom ještě na hotelu jsme museli zůstat jen s PCR testem, tam jsme se mohli i bavit. Se soupeři máme dobré vztahy, občas spolu zaklušeme, probereme novinky. Ale nikam ven jsme nesměli, ani na tribunu. Jen hotel a dráha.

 

blank

Zlatá tretra: Mezuliáníková 1500 m 4:08:37

 

Zatím se držíš úspěšně v olympijském rankingu stejně jako Diana Mezuliáníková na stejné trati, kdy bude jasno?

Olympiádu nemám ještě jistou, protože nemám limit, jsem jen v žebříčku. Teoreticky by to mohlo stačit a vůbec bych už nemusel neběhat, pokud by to takhle zůstalo. Jenže všichni závodí, takže žádná jistota není. Jen pokud bych dal ten limit 3:35:00.

 

Cítíš, že na něj máš?

Mohlo by to tam být. Ale jedna věc trénovat, druhá to prodat v závodě. Potřebuju dva závody prošťouchnout, věřit si a pak trefit si dobrý závod, kde nebude tak nabité pole a tam to zaběhnout. Tělo je připraveno.

 

Co uděláš s finišem, už na evropské hale ses k němu vlastně ani nedostal?

Musím na něm zapracovat, bude se v něm rozhodovat víc a víc. Nejde jen o ladění superfiniše, ale kombinaci všeho, aby si to sedlo, kopce, sprinty… Doteď se dělalo tempo na solidní čas, takže musíme přidat speciální věci. Všichni vyletěli a já to nezachytil. Není moc času, musíme okamžitě!

 

Trénink celkově probíhal dobře, že?

Jsem spokojený, hodně se to zase posunulo. Zdravotně to u vrcholových atletů asi nikdy nebude na sto procent, ale nic většího mě netrápilo. Musí přijít jen ta správná chvíle a pak uvidíme, na co to bude stačit. Věřím si, že to může být hodně dobrý. Ale vím, že na konci musí zasvítit ten výsledek.

 

blank

Zlatá tretra: Helcelet dálka 708 cm

 

Čtyři měsíce jsi tátou, jak to zvládáš?

Přibyly jen malinké starosti, spíš samé radosti. V tréninku mě nijak neomezuje, v noci se vyspím. Kaapo spí od deseti do půl sedmý. Na trénink můžu kdykoliv, někdy ho bereme s sebou a on spí vedle s s námi.

 

Po olympiádě touží i maminka Kristiina Mäki, jak se jí daří?

Jde hodně velkými kroky dopředu. Nechci říkat, že začínala od nuly, udržovala se pořád, ale hodně ztratila. Potřebuje potvrdit standard, který by ji udržel v rankingu, protože na limity to zatím nevidím. Zatím byla na finském mistrovství v přespoláku, v neděli běží 800 metrů v Ostravě a chystá se prošťouchat. Myslím si, že máme oba čas do konce června, kdy se rozhodne.

 

Byl by to krásný olympijský příběh…

To jo, ideální, makáme na tom, nechceme nechat nic náhodě. Jdeme občas spolu klusnout, nebo do posilovny. Většinu času trávíme v Praze, odkud se líp létá. Já jezdím někdy na pár dní za trenérem do Hodonína, kde mám i pár kluků do skupiny na společnou přípravu.

 

Co máš tedy dál v plánu?

V neděli Bronzový závod v Německu na 1500 metrů a podle toho se bude program odvíjet dál. Tahle trať zůstane pro mě určitě hlavní, poběžím ještě asi čtyřikrát. Záleží, do jakého závodu se dostanu. Čím lepší čas zaběhnu, tím lepší další start můžu čekat. Po pravdě ani nevím, jak jsou přesně Diamantovky, ale kdyby se mi podařilo na ni dostat, bylo by to super. Kvalifikací na olympiádu letos nic nekončí, v této sezoně už se dá kvalifikovat na příští mistrovství světa.

 

Foto: Pavel Lebeda/Sport-Pics